11.7 C
Skopje
16.10.2019 - 9:38

МИСЛЕЊА

МАКЕДОНИЈА

СВЕТ

СКОПЈЕ

ХРОНИКА

Кривична за гостиварци кои уништиле шума

Тетовската полиција поднесе кривична пријава против двајца жители од гостиварското село Форино, на возраст од 61 и 71 година. Лицата се товарат за сторени...

Семејствата на жртвите од несреќата кај Ласкарци бараат отштета

Семејствата на дел од оштетените во автобуската несреќата кај Ласкарци се изјаснија дека се приклучуваат на кривичниот прогон и побараа отштета, на денешното судење...

Кривични пријави против Меѓународниот сојуз, продукција „Томато“ и „БМЈ груп“

Ќе бидат поднесени кривични пријави против Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски, против  продукција „Томато“ каде што беше сместена 1ТВ, како и против сопственичката на...

Пронајдено оружје во Лажани, приведен 32-годишен маж

Кај жител од селото Лажани, прилепско, при претрес е пронајдено поголемо количество оружје информираат од МВР. Како што се вели во соопштението во рамките на...

Судење ТНТ: Вештак тврди дека и со Нокиа 3310 може да се прислушува

Во кривичниот суд утрово продолжи судењето за предметот ,,ТНТ” на СЈО. Беше сослушан вештакот Орце Симев предложен од обвинетите. Вештакот, кој е професор на...

Тетовец под истрага за чување оружје и муниција во својата куќа

Тетовското основно јавно обвинителство донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 68-годишен жител на тетовското село Церово во чија семејна куќа биле пронајдени оружје...

Уапсен Филип Кобра – убиецот на Мартин Јанушев

По бегство од речиси две години, полицијата го обезбеди Филип Секуловски - Кобра, убиецот на младиот фудбалер Мартин Јанушев, објавија повеќе македонски медиуми. Според полициски...

Пронајден затвореникот кој утрово ѝ побегна на полицијата

Пронајден е затвореникот кој утрово успеа да им побегне на затворските чувари додека купувале сендвич. Од МВР потврдија дека затвореникот бил пронајден околу 17.30 часот...

СКОПСКИ ЛЕГЕНДИ

ЖИВОТНИ

АВТО-МОТО

ЗДРАВА ХРАНА

ЛОВ И РИБОЛОВ

ТЕХНОЛОГИЈА

ДОМУВАЊЕ

ЕКОНОМИЈА

Зголемена минималната плата

Владата ја зголеми минималната плата на 14.500 денари, објави на владина седница премиерот Заев. Тој истакна дека е постигнат договор со бизнисот и синдикатите...

Семејно здравствено осигурување и онлајн со „Еуролинк“

„Еуролинк осигурување“ за првпат на семејствата во Македонија им нуди решение за онлајн- купување на полиса за приватно семејно здравствено осигурување ‒ уникатен продукт...

Перспективата е во производство на квалитетно амбалажирано вино

Елена Младеновска Јеленковиќ, извршна директорка на здружението „Вина од Македонија“ Здружението „Вина од Македонија“ заедно со други здруженија ја формира „Балканската винска мрежа“, која...

Поранешни вработени во „Охис“ ги бараат неисплатените плати

Вработени во „Охис“ ја блокираа улицата пред Собранието. Бараат исплата на 24 неисплатени плати. Велат дека протестираат секој вторник и петок, дури не им се...

КОЛИБРИ

ЛИК

ИЗБОР

ЖИВОТ

СПОРТ

Металург ќе се соочи со трикратниот словенечки првак во Купот на ЕХФ

Металург го доби трикратниот шампион на Словенија, Горење Велење, за противник во третото коло од...

Следува возбудлива трка за тениски број еден на крајот од годината

Се очекува за три недели да дојде до смена на врвот, Надал да го престигне...

Металург од првиот барабан чека противник

Металург е во посилниот барабан, во кој се и Магдебург, Левен, Шамбери, Силкеборг, Фуксе Берлин,...

Само ПСЖ и Савехов сезонава не загубија ниту еден бод

По четири кола во ЛШ Барселона го има најдобриот напад (35,5 по меч), а Фленсбург...

Од јуни до октомври скок од пет места на листата на ФИФА?

Македонската репрезентација се очекува да напредува за едно место, на 68-то скалило, на новата ранг-листа...

МУЛТИМЕДИЈА