0 C
Skopje
13.12.2018 - 23:22

МИСЛЕЊА

МАКЕДОНИЈА

СВЕТ

СКОПЈЕ

ХРОНИКА

Разгледувањето на барањата на затворениците го стави штрајкот во „Идризово“ во мирување

Штрајкот на затворениците во „Идризово“ е ставен во мирување. Прекинот бил договорен со затворската управа со која договориле системски да се разгледаат нивните барања. -...

Приведени двајца скопјани осомничени за опожарување ресторан

Две лица од Скопје се приведени поради тешки дела против општата сигурност, соопшти МВР. Единица за насилен криминал при СВР Скопје со кривична пријава до...

Утре ново рочиште за „27 април“, Обвинителството ќе изнесува докази

Судењето за настаните од 27 април минатата година во Собранието продолжува утре во Кривичниот суд со изнесување дополнителни докази од Обвинителството. По денешната редовна пауза...

Тригодишно дете донесено починато на Клиника

Во дневниот билтен МВР информира дека вчера предпладне на комплекс клиники „Мајка Тереза“ е донесено починато тригодишно дете. -На 12.12.2018 година околу 10 часот од...

Поднесено обвинение против пет дилери на дрога

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот суд Скопје 1 поднесе обвинителен акт против четири...

СКОПСКИ ЛЕГЕНДИ

ЖИВОТНИ

АВТО-МОТО

ЗДРАВА ХРАНА

ЛОВ И РИБОЛОВ

ТЕХНОЛОГИЈА

ДОМУВАЊЕ

ЕКОНОМИЈА

ЕП бара откажување на изградбата на гасоводот „Северен тек 2“

Членовите на Европскиот парламент(ЕП) усвоиле резолуција со која се осудува изградбата на гасоводот „Северен тек 2“. Резолуцијата била донесена бидејќи, како што е соопштено од...

„Пежо“ со нови награди и трофеи

Брендот PEUGEOT продолжува да освојува награди и трофеи со најновите модели во гамата. Новиот PEUGEOT 508 ја доби наградата „Coyote Car 2019", а додека PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT...

Тевдовски: Намалување на каматата и забрзувањето на проектите ќе ја раздвижат економијата

Намалувањето на основната каматна стапка од страна на Народната банка на Република Македонија, заедно со забрзување на проектите од страна на државата според министерот...

Колкави се вистинските ефекти од кинеските инвестиции

Покрај европските финансиски институции, во инфраструктурните проекти на Западен Балкан, вклучувајќи ја и Македонија, сѐ повеќе влегуваат и кинески инвеститори. Виенскиот институт за меѓународни...

КОЛИБРИ

ЛИК

ИЗБОР

ЖИВОТ

СПОРТ

Шутова ита кон горниот дел табелата

Со денешниот убедлив триумф над фаворизираниот состав на Весна Пробиштип од 3-0 (25-20, 25-22, 25-22...

Ру­си­ја, Ро­ма­ни­ја, Фран­ци­ја и Холандија во бор­ба за зла­то­то

Ру­си­ја, Ро­ма­ни­ја, Фран­ци­ја и Хо­лан­ди­ја се че­ти­ри­те ра­ко­мет­ни ре­пре­зен­та­ции што ја про­дол­жу­ва­ат тр­ка­та за ме­дал...

Адри­ја­на Поп Ар­со­ва и Да­рио Ивановски нај­ус­пеш­ни ат­ле­ти­ча­ри за 2018 го­ди­на

Ат­лет­ска­та фе­де­ра­ци­ја на Ма­ке­до­ни­ја (АФМ), на при­год­на­та све­че­ност во Скоп­је, ги прог­ла­си нај­до­бри­те ат­ле­ти­ча­ри, тре­не­ри...

Роналдо: Дури сега почнува вoзбудата во ЛШ

Фудбалерот на Јувентус, Кристијано Роналдо, по поразот од Јанг Бојс во 6.коло од Лигата на...

Вредноста на Санчо за три месеци, од девет, пораснала на 87 млн. евра!

Освен на Санчо, уште на четворица фудбалери од петте најдобри европски лиги им се зголемила...

МУЛТИМЕДИЈА