Македонско категорично „да“ за Копенхашките критериуми

Во момент кога ситуацијата се менува од минута во минута, она што треба да го...

Држава без државен капацитет

(Поучниот пример со мравите и ломехузовите бубачки) Последниве месеци од преговорите со Бугарија и последните недели...

Камшикарот си дојде по своето

Ваков понижувачки однос кон суверена држава не е забележан во поновата европска историја. Очигледно ваквата...

МАКЕДОНИЈА

СВЕТ

Хенри Кисинџер: Конфликтот во Украина може да заврши на три начини

Украинската криза може да заврши на три начини, истакна поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер за весникот „Спектејтор“. Според него, првото сценарио подразбира руска контрола...

Енергетската криза приоритет, проширувањето – без интензитет

Владејачката коалиција во Чешка е проевропска, но идеолошки разнолика. Европската политика никогаш не била на врвот на листата за гласачите во Чешка. Чесите имаат...

Погодена станбена зграда во Одеса, најмалку 17 загинати

Руски проектил рано утрово погоди деветкатна станбена зграда во украинското пристаниште Одеса, при што загинаа најмалку 17 лица, а десетици се повредени, соопштија локалните...

Во Грција потврдени седум случаи на мајмунски сипаници

Во Грција е регистриран првиот случај на мајмунски сипаници кај лице кое не патувало во странство, со што постојат знаци за пренесување на болеста...

Радев денеска ќе го врачи мандатот за состав на новата бугарска влада

Претседателот на Бугарија Румен Радев ќе и го врачи првиот мандат за формирање нова влада на најголемата политичка групација во Народното собрание „Продолжуваме со...

Пјонгјанг заклучи дека првите ковид-заразени имале контакт со „неидентификувани работи“ близу границата со Јужна...

Северна Кореја заклучи дека до првите случаи на зараза со коронавирус во земјата дошло во регионот близу границата со Јужна Кореја. Како што денеска...

СКОПЈЕ

ХРОНИКА

Мухамед Зеќири оди во куќен притвор поради здравствени причини

Поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири по неколку месеци поминати во притвор во истражниот затвор „Шутка” во Скопје поради здравствени причини заминува во...

Која формула дејствува против шверцот на стаклена јагула

Откако поради стивнувањето на пандемијата на коронавирусот се олабавија мерките со кои беше забрането патување, повторно се интензивираа нелегалната трговија и шверц на различни...

Товарен воз прегази мигранти што лежеле на пругата кај Миравци

Воз прегази двајца мигранти на пругата помеѓу железничките станици Миравци и Клисура. Според информациите, несреќата се случила ноќеска по 2 часот по полноќ, а мигрантите...

Македонски државјанин обвинет за двојно убиство во Тирана се соочува со доживотен затвор

На македонскиот државјанин Перпарим Адеми (60), обвинет за двојно убиство во Тирана, му се заканува казна доживотен затвор. - Обвинителството денеска побара доживотен затвор за...

Пријава за сомнителен куфер на Железничка – мислеле дека е бомба, полицијата пронашла облека

Денеска во СВР Скопје е пријавено дека во кругот на Меѓународна автобуска станица – Транспортен центар во близина на банкомат бил оставен куфер. По...

Ножеви, телефони, пари и психотропни супстанции пронајдени во штипскиот затвор

Мобилни телефони, поголема сума на пари, ножеви и повеќе други остри предмети, метални шипки, како и психотропни супстанции биле пронајдени при денешните претреси на...

Кацигите не се декор за носење на рака

Екипата на „Нова Македонија“ помина една седмица низ улиците и булеварите на Скопје, за да се увери во наводите на повеќе читатели дека не...

Двајца загинати во Струмичко откако со трактор излетале од патот

Две лица загинаа кога со трактор излетале од локалниот пат од село Трибичино кон село Едрениково, Струмичко, на местото наречено Бресто. Од добиените повреди на...

Скопјанка загина во судир помеѓу мотоцикл и автомобил на скопската обиколница, тројца се повредени

Скопјанка загина во тешка сообраќајна несреќа која вчеравечер се случи на скопската обиколница. Таа била сопатничка на мотоцикл кој се судрил со автомобил марка...

Сообраќајна несреќа на клучката во Радишани, еден е починат

Во тешка сообраќајна несреќа на скопската обиколница на клучката Радишани спрема Петровец едно лице го загуби својот живот, а повеќе лица се повредени. Во несреќата...

СКОПСКИ ЛЕГЕНДИ

Кога првпат гледавме стриптиз

Скопските легенди на Данило Коцевски (1947 – 2020), македонски книжевен критичар, раскажувач, романописец, поет, драматург и хроничар на градот Скопје со задоволство ги реобјавуваме Во 60-тите и 70-тите години од минатиот век, во Скопје сѐ...

ФИЛМ+

Ексклузивно: Контроверзни награди на 75. Кански филмски фестивал

Специјален известувач за ФИЛМ+ Шахла Нахид Пред да почне годинешниот Кански филмски фестивал (одржан од 17 до 28 мај), сите ентузијасти очекуваа да ги видат филмовите селектирани меѓу 2.000 пријавени остварувања од цел свет. Со оваа...

ЖИВОТНИ

МЕДИЦИНСКИ СОВЕТИ

НЕГА И УБАВИНА

ЗДРАВА ХРАНА

ТЕХНОЛОГИЈА

ДОМУВАЊЕ

ЕКОНОМИЈА

Со Мој ДДВ вратени 68,3 милиони евра: 98-годишен радовишанец е највозрасниот што скенира сметки

Преку мерката Мој ДДВ во изминатите три години се вратени 4,2 милијарди денари, или близу 68,3 милиони евра, информира директорката на Управа за јавни...

Кој колку ќе плаќа за потрошената струја

Од денеска нови цени на електричната енергија Од денеска почнува тарифната реформа за пресметка на цената на струјата со која надлежните сакаат да се поттикне...

Почнува пресметка на струјата по повисоки цени и блок-тарифи

Од денеска поскапува струјата и почнува да се применува новиот концепт на плаќање според блок-тарифи. Регулаторите уверуваат дека за 98,8 проценти од домаќинствата просечната...

Бислимоски: Мора да испратиме сигнал дека тие што трошат многу, ќе си плаќаат повеќе

Мора да испратиме сигнал дека тие што трошат многу, ќе си плаќаат повеќе. Ние се доведовме во состојба, 17 потрошувачи да ни трошат 10...

Бислимоски: Само 1,2 отсто потрошувачи ќе плаќаат енормно, имаме највисоки блокови во регионот

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимоски денеска уште еднаш повтори дека просечната цена на струјата за 98,8 проценти од домаќинствата ќе се...

Нема да има рестрикции, иако нѐ очекува тешка зима, нагласи Бектеши

Рестрикции на струја ќе нема, иако ќе биде тешка зима не само за Северна Македонија, туку и за регионот и глобално поради криза во...

КОЛИБРИ

ЛИК

ИЗБОР

ЖИВОТ

СПОРТ

Македонија ја совлада Хрватска

ШАХ - ЕКИПНО СП ЗА СЛЕПИ И СЛАБОВИДНИ ЛИЦА Македонската репрезентација ја оствари првата победа на...

Македонија му гостува на светскиот првак

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2023 Македонската машка кошаркарска репрезентација вечерва во Сарагоса (19.30 часот) му...

Можни противници се познати ривали, освен Аргентина, Уругвај и Холандија

Македонија е во вториот барабан, во кој се и селекциите на Хрватска, Катар, Белгија, Португалија,...

Погачар прв фаворит на Тур, кој 24-ти пат не почнува во Франција

Почетокот на 109-от Тур де Франс е денеска, во Копенхаген, а целта на 24 јули...

Алпин има цел да открие конкурентна возачка за Формула 1

Одиме дотаму што мислиме дека можеме да влијаеме на начинот на кој се градат митовите...

МУЛТИМЕДИЈА