RSS iconНАЈНОВИ ВЕСТИ

 
 
 ПЕЧАТЕНО ИЗДАНИЕ
Главните поенти што ги изнесуваат познавачите на овој период се дека Македонија тогаш се создала како историски континуитет, добила меѓународен легитимитет, нејзиното признавање го овозможила КПЈ, но таа не ги заборавила ниту Македонците од другите делови од Македонија, ниту ...
На Првото заседание на АСНОМ македонскиот јазик е прогласен за службен јазик на македонската држава, со што се поставени темелите на денешниот стандарден македонски јазик. Како што нагласил македонскиот лингвист Блаже Конески, потребата да се истакне јазичната самостојност на ...
Прличко беше ненадминат мајстор не само во пеење туку и во составување куплети... Во Горно Врановци, каде што во раната есен 1944-та работи партизанската културно-просветна група „Кочо Рацин“, текстови за ваквите рапорти пишува дури и Блаже Конески, пишува театрологот Јелена ...
Резултатите што ги постигнувал ФК Македонија во дуелите со бугарските екипи ги изненадиле сите. Големата популарност ги загрижила Бугарите, па побарале клубот да го смени името, со што управата не се согласила ...
Предложените измени, кои предвидуваат од јануари 2015 година, ДДВ да плаќаат и фирмите чиј вкупен промет ќе надмине 16.000 евра, наидоа на критики од занаетчиите и од експертите, кои велат оти тоа е мерка за полнење на буџетот. Од УЈП, пак, велат дека со мерката се зголемува ...
Разбојниците што крадат по плажите годинава успеале за три месеци да извршат само пет кражби, што е своевиден безбедносен рекорд, кој е резултат на успешната превенција од страна на локалната полиција ...
Изложбата на Вељковиќ, отворена деновиве во Виена, се состои од неколку десетици цртежи изработени на веќе употребени хартиени чинии за торта што се изложени на голем чаршаф поставен на ѕидот на галеријата како своевидна инсталација. Идејата што се крие зад оваа уметничка ...
Ако првпат видиш штрк како лета, а не како стои, ќе ти биде среќна годината, велат жителите на Облешево, општината што е најгусто населена со штркови во Македонија. Минатата година го доби и признанието за 12-то европско село на штркот ...
Шампионот Работнички ќе се соочи со Металург, додека Пелистер го пречекува Вардар, во најинтересните пресметки од 1-то коло, а во продолжението ќе се сретнат Вардар-Шкендија (2-то коло), Шкендија-Турново (3-то коло), Металург-Шкендија (4-то коло), Вардар-Турново (5-то коло) ...
 
  • Спорт
  • Забава
  • Прилози
Возбудливи дерби-дуели во секое коло
Шампионот Работнички ќе се соочи со Металург, додека Пелистер го пречекува Вардар, во најинтересните пресметки од 1-то коло, ...
Ибраими и Муарем со минимална предност
Македонските репрезентативци Агим Ибраими и Муарем Муарем забележаа победи со словенечки Марибор, односно со азербејџански ...
Да се надмине сопствениот рејтинг
Годинава организациските прашања беа решени навреме, па отсуствуваше нервозата пред тргнувањето. Оптимизмот е присутен, ...
Штркот Иле ќе го прослави осмиот именден
Ако првпат видиш штрк како лета, а не како стои, ќе ти биде среќна годината, велат жителите на Облешево, општината што е ...
„Дисциплина кичме“, „Елементал“ и „Прок енд Фич“ на „Аквафест“
Составите „Дисциплина кичме“, „Елементал“, „Бед копи“ и Британците „Прок енд Фич“ ќе настапат на годинешното издание на ...
Стефановски и Тадиќ на концерт во „Куршумли-ан“
Балканските мајстори на гитара Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ ќе одржат заеднички концерт на 19 август, во „Куршумли-ан“, ...
ИДИЛ заработува милиони од шверц на нафта
Милитантите, кои освоија голем дел од Ирак и од Сирија, се вртат кон стариот криминален занает - шверц на нафта, во случајов ...
Гневните Германци протестираат против големите проекти
Расправите за инфраструктурните проекти не се насочени кон тулите и малтерот туку кон прашањето дали сѐ уште функционира ...
Џипиес-навигација за заштеда на време
До неговата 20 година, Стенкл го имаше направено својот прв оперативен систем наречен Кјуб ОС, со што доби голем број понуди ...

 
 
 
 
Ретро
 
На денешен ден
 
Тв програма
   
На денешен ден
 
   
  Powered by Dejan Jovanovski