RSS iconНАЈНОВИ ВЕСТИ

 
 ПЕЧАТЕНО ИЗДАНИЕ
Каков и да биде исходот од денешниот референдум за независност, Шкотска веќе е длабоко поделена. Ако резултатот биде негативен, Британија ќе мора да најде одговор на поделбите и на барањата на Шкотите за поголема самостојност. Ако биде позитивен, независна Шкотска, остатокот ...
Една година студирање на државните универзитети во државата чини 200 евра, односно 400 евра ако се студира во квотата со кофинансирање, а универзитетските раководства на приватните високообразовани институции сами ја креираат цената ...
Рекламата со наслов „Кажи ‘не’ на насилството“ завчера предизвика негодување кај домашната јавност, пред сѐ поради стереотипите што ги создава за група луѓе, врз основа на физичкиот изглед, начинот на облекување и музичките преференции ...
Во Европската комисија предупредија дека се можни казнени мерки кон нашиот северен сосед само еден ден откако рускиот гигант „Газпром“ најави дека изградбата на гасоводот во Србија ќе почне во октомври, независно од одлуката на Бугарија, каде што реализацијата на проектот во ...
И другото дете, мојот син, работи на брод. Требаше да бидат заедно, ама не успеаја да бидат на еден брод, вели таткото Киро ...
Останаа уште малку билети за свеченото отворање, а одлично се продаваат и билетите за другите претстави. Очекуваме целосно распродаден фестивал во следниве неколку дена, вели Златко Стевковски, директор на МКЦ ...
Често со зборови на благодарност ми се јавуваат обожаватели, од пазарџии до професори на факултет. Дочекав многу големи интелектуалци што во почетокот имаа отпор кон приказните да ми честитаат за она што јас и Ѓорѓи сме го направиле за Македонија ...
Мечот ќе биде тежок затоа што Веспрем е многу силна и квалитетна екипа, а ќе биде важен затоа што тој ќе ни биде одличен тест за да ја согледаме формата пред дуелот со ПСЖ во ЛШ, рече Лино Червар, тренерот на Металург ...
 
  • Спорт
  • Забава
  • Прилози
Веспрем е одличен тест за дуелот со ПСЖ
Мечот ќе биде тежок затоа што Веспрем е многу силна и квалитетна екипа, а ќе биде важен затоа што тој ќе ни биде одличен ...
Федерер експрес не запира
Федерер годинава е водечки светски тенисер според бројот на победи, бројот на победи на тврда подлога, триумфи над тенисерите ...
Предлог: сетовите да се играат до четири добиени гема
Меѓународната тениска федерација (ИТФ) нема да го менува сегашниот формат на Дејвис-купот, иако многу играчи јавно побараа ...
Најмногу ме паметат како лошата свекрва
Често со зборови на благодарност ми се јавуваат обожаватели, од пазарџии до професори на факултет. Дочекав многу големи ...
На „Виноскоп 2014“ вино од 40 македонски винарници
На осмото издание на фестивалот „Виноскоп“, кој почнува на 24 септември, посетителите ќе имаат можност да дегустираат вино ...
„Ми треба малку време“ - нов сингл на Теа
„Ми треба малку време“ е новиот сингл на македонската пејачка што се претставува само како Теа ...
Сликаjќи во спомен на маjка ми се исцелував и себеси
Пред неколку години во една антикварница во Лондон пронајдов едно писмо, кое уште при првото читање силно ме трогна и решив ...
Кратки филмови од ФДУ на „Браќа Манаки“
Кратките играни филмови „Аудиција“, „Враќање“ и „Шекспирова 9/1“ и документарниот филм „(Вон)земјанинот Ли“ на студенти ...
Гран-при на „Остен“ за Марина Абрамовиќ
Манифестацијата „Биенале на цртеж“ во организација на галеријата „Остен“ ќе се одржи утревечер, во 20.20 часот, со врачување ...

 
 
 
 
Ретро
 
На денешен ден
 
Тв програма
   
На денешен ден
 
   
  Powered by Dejan Jovanovski