Најнаселените градови во светот, како што се очекуваше, се наоѓаат во азиските земји со најмногубројно население. Според најновите податоци на Светскиот преглед на населението, кој ги брои жителите на светот, ова е списокот на десетте градови со најмногу население.
1. Токио – 37.435.191 жител
2. Њу Делхи – 29.399.141 жител
3. Шангај – 26.317.104 жители
4. Сао Паоло – 21.846.507 жители
5. Мексико Сити – 21.671.908 жители
6. Каиро – 20.484.965 жители
7. Дака – 20.283.552 жители
8. Мумбај – 20.185.064 жители
9. Пекинг – 20.035.455 жители
10. Осака – 19.222.665 жители
Покрај Шангај и Пекинг, на списокот има многу кинески градови, како што се Чонгкинг, Тијанџин, Гуангжу, но и Вухан, кој го зазеде 41-то место со околу 8,5 милиони жители. Сепак, убедливо најголем град во светот е Токио, кој има 38 милиони жители кога ќе го земете предвид целиот регион опфатен со метро во Токио. Осака сè уште е на 10-то место, иако има речиси половина од населението. Европските градови што се издвојуваат на списокот се Истанбул, на 13-то место со над 15 милиони жители, Москва, на 24-то место со над 12 милиони и Париз со околу 11 милиони жители. Како светски културни центри, овие градови годишно примаат и милиони странски туристи. Покрај Мексико Сити и Сао Паоло, доста високо на списокот се и Буенос Аирес, Рио де Жанеиро, Богота и Лима. Њујорк е рангиран на 44-то место со население од нешто повеќе од осум милиони. По Каиро, најголеми градови во Африка се Киншаса и Лагос со население близу 15 милиони. Најнаселениот австралиски град Мелбурн го зазеде само 78-то место со пет милиони.