По успешното лансирање на фестивалот „Санленд“ во Бугарија, на кој настапи и македонскиот бенд „Суперхикс“, а кој го посетија повеќе од 15.000 луѓе, низ егзитовите два фестивала ова лето поминаа речиси 200.000 посетители, па таа бројка ќе биде дополнително зголемена бидејќи следува големото финале на летната сезона со „Си денс“ на прекрасниот јадрански брег. Квалитетната програма на најголемиот црногорски фестивал, која ја предводат интернационалните музички ѕвезди, штотуку ја засили моќната екипа „Генг“ на најслушаните изведувачи од овие простори, па така на главната фестивалска бина пристигнуваат водечкото име на трап-сцената Сурил, регионалниот трап-гуру Фокс, српската раперка Сајси Емси, Клинац, Огњен, Муха и „О.Џи фичеринг Дисторшн“. Тие заедно со веќе објавените изведувачи – суперѕвездата на новата генерација Борис Брејча, еден од најголемите електронски уметници на денешницата Масео Плекс, водечкиот тандем на современата електронска сцена, велемајсторите „Тејл ов Ас“, планетарните хит мејкери „Медуза“, мултиталентираниот уметник Сатори, рок-легендите Бајага и инструктори, трап-кралицата Сенида, маестралниот рапер Војко В, осиечкиот трапер З++ и домаќините – хипхоп-тандемот Ху Си ќе настапат на седмото издание на фестивалот „Си денс“, кој оваа година ќе трае четири дена, од 26 до 29 август, на тиркизната бескрајна будванска плажа Буљарица.