Што симболизира пурпурната нијанса на Џил Бајден пред инаугурацијата?

192

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, ја даде својата последна изјава во Делавер овој вторник пред да се упати во Вашингтон со својата сопруга, првата дама Џил Бајден, пред церемонијата на инаугурацијата. Неговиот емотивен говор, во кој им се заблагодари на пријателите и семејството за нивната поддршка во текот на годините, 69-годишната Џил Бајден го поддржа во пурпурно издание.
Во политиката, за виолетовата боја често се смета дека е симбол на единството затоа што ги комбинира црвениот мотив на Републиканската партија и сината боја на Демократската партија. Виолетовата нијанса во политичкиот контекст исто така многумина ја толкуваат како поддршка за женското право на глас. Изданието во виолетова боја, Џил го прикажа преку елегантен модел на капут до колена со фустан што одговара и виолетови ракавици и цветна маска за лице. Медиумите дознаваат дека станува збор за парчиња облека потпишани од дизајнерот Џонатан Коен со седиште во Њујорк, на кои им се придружува и чанта потпишана од брендот „Тајлер Елис“ обоена во светловиолетова нијанса. За да ги избалансира моќните нијанси на виолетовата боја, Џил Бајден го заокружи изданието со неутрални обувки, салонки на високи потпетици, во нијанси на кожа-боја. На салонките се потпишува познатиот малезиски дизајнер на обувки Џими Чу. Споменатиот модел на обувки сè уште е на продажба, а на интернет-страниците нивната цена е околу четири илјади куни.