Шаховскиот принт ја обои 2021-та

88

Сите знаеме дека популарните телевизиски серии честопати диктираат модни трендови и многу добро се сеќаваме колку одредени наслови, како „Озборувачка“ или „Сексот и градот“, го сменија начинот на облекување. Иако на крајот на 2020 година очекувавме да ги преработиме стилските трикови претежно од серијата „Емили во Париз“, разочарувањето во содржината по првата епизода очигледно го даде својот данок, па одличните тимови не го добија заслуженото внимание.
Од друга страна, серијата „Дамски гамбит“ неочекувано имаше големо влијание и во светот на модата и на убавината. Кратки шишки, црвена коса, романтични јаки, шалови и мини-здолништа се само некои од трендовите што се вратија благодарение на оваа серија. Последниот во низата микротрендови, кој доби огромна популарност благодарение на „Дамски гамбит“, е принтот на шаховска табла. Тоа е шема што најмногу личи на гингам-дезен, а се состои од квадрати со различни бои, кои се наизменично поставени. Оние што ја поминаа емо-фазата во текот на своите тинејџерски денови, веројатно често ја носеа оваа шара во тој период, која најчесто ја гледавме на парчиња од брендот „Венс“. Како и да е, за разлика од дуксерите и патиките, кои некогаш беа популарни меѓу припадниците на споменатата супкултура, шарата од шах оваа сезона се најде во луксузни крзнени палта, елегантни фустани, блузи, плетена облека…
Модните инфлуенсери моментално го обожаваат овој принт, кој стана првиот микротренд во 2021 година и се најде во колекциите на многу млади брендови.
Одлична алтернатива на шаховската шара е дизајнот на гингам, чија понуда е многу поголема.