Цензурирани по 30 години: Песна на групата „Ганс енд Роузес“ исфрлена од албум

573

Заедно со реиздавањето на легендарниот албум од 1987 година “Appetite for Destruction” на американскиот хард рок бенд Ганс енд Роузес, ќе оди и EP Lies од 1988 година. Сепак, на EP Lies нема да се најде контроверзната нумера “One in a Milion”, пренесува „Гардијан“.

Веднаш по издавањето, песната наиде на критики на јавноста заради неколку спорни стихови.

– Имигранти и пе*ери, тие за мене немаат смисол, доаѓаат во нашата земја и мислат дека може да прават што сакаат, да основаат некој мини Иран или да рашират некоја болест, зборуваат на толку проклети начини, тоа сето мене ми е грчки – се вели во спорните стихови.

На сето ова реагираше и Акс Роуз.

– Ме нервира кога луѓето ми забрануваат што смеам, а што не смеам да кажам – зошто црните луѓе смеат да го користат тој збор, а јас не смеам- се бранеше пејачот во 1988 година, наведувајќи дека сакал да навреди одредени црни луѓе кои сакале да го ограбат, а не сите афроамериканци.

По прашањето на хомофобијата, Роуз тогаш рече дека нема ништо против хомосексуалците кои не ги наметнуваат своите инклинации на другите, а дека своевремено бил жртва на обид за силување.

Елтон Џон, легендарен текстописец и деклариран хомосексуалец, кој со Роуз настапуваше на концертот во чест на починатиот Фреди Меркјури, во 2017 година во интервју за Ролинг Стоун ќе рече:

– Ниту за милион години не би помислил дека Акс Роуз е хомофоб…Ќе се борам за секого што е лошо разбран од страна на идиотите – рече Елтон Џон.