Појавата на подбрадокот често се поврзува со зголемување на телесната тежина, но не мора да имате прекумерна тежина за да го имате. Можете да го отстраните со едноставни вежби за лице

Фитнесот за лице или, како што е наречено, градење на лицето е серија вежби насочени кон обновување на еластичноста на кожата, приспособување на обликот на лицето и борба против манифестации поврзани со староста. Таквиот начин на обликување на лицето има голем број предности во однос на хируршкото затегнување.
Првите промени се забележуваат по еден месец вежбање. Сѐ зависи од тоа колку години има клиентот, какви се неговите генетски мускули, кои се неговите несвесни изрази на лицето. Клиентите го прифаќаат фитнесот за лице како начин на живот и го додаваат во нивниот неделен распоред – вели Миа Шошкиќ (46), тренерка за фитнес на лице и сопственичка на студиото „Фејс фитнес бај МИА“.

Фитнесот за лицето е подобар од ботоксот и филерите
Здравиот живот отсекогаш бил важен за Миа, па редовно истражувала природни начини како да се грижи за своето тело. На прагот од четириесеттите години, таа сфатила дека пилатесот и здравата храна не можат да помогнат нејзиното лице да изгледа поцврсто. Од таа причина, пробала ботокс и филери.
– Пред фитнесот за лице пробав ботокс и не ми се допадна чувството на „замрзнато“ чело, т.е. неможноста за движење. Ги пробав филерите, но кога започнав со фитнес-вежбите за лице, никогаш повеќе не ставив ботокс и филери, затоа што едноставно не ми требаа повеќе – вели Миа.
Откако тестирала инвазивни методи за спречување на стареењето, таа одлучила подетално да ги истражи поприродните методи за зачувување на младешкиот изглед на лицето и вратот и така наишла на фитнес-вежбите за лице и одлучила да ги испроба.
– По три месеци редовен тренинг, бев презадоволна од резултатите, решив детално да проучам сѐ и се запишав на обука за тренер – раскажува Шошкиќ.

Со редовно вежбање, пластичната хирургија не е потребна
Со оглед на тоа што се уверила во неверојатните можности на фитнесот за лице, таа кажува што успеала да промени на нејзиното лице со овој вид вежби.
Успеав да ги „испеглам“ хоризонталните брчки на челото, ги намалив подочниците, ја зголемив горната усна, го подобрив тонусот во образите и ја подобрив кожата на вратот. Со редовна примена на вежбите, гледам дека нема да ми треба пластична хирургија, бидејќи видов многу професори по фитнес за лице што имаат над 70 години и со помош на вежбите изгледаат феноменално – откри Миа, која веќе шест години им го менува животот на луѓето со овој тип вежби.
Вежбите за лице може да се започнат на која било возраст, за помлади жени и мажи тоа може да биде превенција, а за оние над 40 години може да биде метод за ублажување на постојните брчки и спречување на идни.
Доколку сакате да ги отстраните брчките, идеално е да започнете со вежбање на 35-годишна возраст. Почнав во моите 40-ти години, но посакувам да започнав да вежбам неколку години порано. Можно е да се подигнат очните капаци, да се ублажат темните кругови, назолабијалните набори, да се подобри состојбата на вратот, односно да имате помазна и затегната кожа на вратот, да се ублажат малите брчки околу устата, да се намали подбрадокот, како и да се ублажат хоризонталните брчки на челото – вели Миа. Повеќето од нејзините клиенти ги забележуваат првите промени по еден месец редовно вежбање.

Како да се ослободите од подбрадокот?
Подбрадокот се јавува и кај мажите и кај жените, а повеќето го забележуваат на фотографии. Појавата на подбрадок често се поврзува со зголемување на телесната тежина, но не мора да имате прекумерна тежина за да го имате. Генетиката или порелаксираната кожа предизвикана од стареењето, исто така, може да предизвика појава на „двојна брада“.
– На формирањето подбрадок влијае и намалувањето на тонусот на мускулите. Неговата појава укажува на слаби мускули во тој дел од лицето и вратот. Вежбите за лицето и вратот и менувањето на држењето на јазикот ни даваат одлични резултати. Свесно држете го јазикот на непцето секој ден – заклучува Миа.