Многумина од нас минатата година ги искусија работата од дома и сите нејзини предности и недостатоци, па видоа колку е важно да се приспособи просторот на тоа. Трендовите во дизајнот на ентериер се водени од слични постулати – важен е правилниот сооднос на работата и просторот за живеење. Во годината што претстои ќе има многу популарни домашни растенија, бои, допир на луксузни агли за релаксација.
Трошка луксуз – Внесување ситници во ентериерот што потсетуваат дека треба да уживате во малите нешта во животот. Секојдневниот луксуз ќе стане задолжителен бидејќи навистина никогаш не знаеме што ќе ни донесе утрешниот ден. Квалитетна постелнина, шик масички до кревет, дизајнерски ламби. Кралската атмосфера во спалната соба оваа сезона е во тренд.

Агол за релаксација – Сите немаме доволно простор да претвориме еден дел од домот во оаза за опуштање, но оаза буквално може да биде вашата омилена софа или фотелја покрај прозорецот. Без разлика дали станува збор за агол за читање, мирисливи свеќи во бањата, меко ќебе или сет за чај. Деталите што ќе ве задоволат вас се исклучително важни за внатрешната стабилност.
Жолто и сиво – Иако изборот на бои во ентериерот е често индивидуален, во оваа сезона ќе доминираат жолтата и сивата во различни комбинации. Пристојни уметнички постери, сиви фиоки и sидови и жолт мебел. На вас е да експериментирате и да внесете спокојство во вашиот животен простор.

Растенија – Дефинитивно растенијата се најдобриот начин да внесете допир на природата во вашиот ентериер. Големите растенија што ќе го отворат и зазеленат секој агол од вашиот ентериер се идеални, но дури и малите пристојни растенија сигурно ќе придонесат за подобра енергија и на крајот за почист воздух во вашиот дом.

Геометриски форми – Оваа година апсолутен хит се геометриските форми. Без разлика дали станува збор за украси, необичен мебел, геометриски обрасци на домашен текстил. Осмелете се и направете еклектична промена, сè што не е монотоно и досадно е добро.