Трамп постхумно го одликува Елвис Присли со „Медал на слободата“

177

Гласот на Елвис Присли одекна синоќа во Белата куќа, кога за време на церемонија на врачување на „Медалот на слободата“ беше пуштена неговата песната „How Great Thou Art“.

На церемонијата, Трамп им го врачи „Медалот на слободата“ на неколку истакнати личности, вклучувајќи и на постхумно на „Кралот на рокенролот“.

Трамп сподели спомени од концерт на Елвис, на кој присуствувал пред неколку децении, велејќи дека „фановите викале и биле сосема луди“.

Елвис Присли почина во неговата куќа во Мемфис во Тексас, на 16 август 1977 година.

Претседателскиот „Медал за слобода“ е највисока чест, која во САД се доделува за граѓански заслуги. Наградата се доделува на уметници, научници, спортисти и филантропи за нивниот придонес во културата или мирот.

Трамп, меѓу другите, со орденот го одликува бејзбол легендата Бејб Рут.