Том Хенкс ќе ја води инаугурацијата на Бајден

127

Актерот Том Хенкс ќе биде домаќин на свечената програма на инаугурацијата на Џо Бајден што ќе се одржи на 20 јануари, објавија организаторите на настанот.

Во специјалното шоу, кое ќе трае 90 минути и ќе се вика „Ја славиме Америка“, ќе учествуваат и некои други познати личности во САД, како што се Џон Бон Џови, Деми Ловато, Џастин Тимберлејк, Џенифер Лопез и Ент Клемонс, а Лејди Гага ќе ја пее американската химна, објави „Ројтерс“.

Бајден и потпретседателката Камала Харис ќе положат свечена заклетва тој ден и ќе одржат воведен говор на церемонијата.

Програмата ќе се емитува на телевизиите „Си-би-ес“, „Еј-би-си“, „Си-ен-ен“, „Ен-би-си“, МСНБЦ и ќе се емитува на Јутуб, на Фејсбук, на Твитер и на некои други онлајн платформи.