Техно

35

„Гугл“ го одложи доаѓањето на „Андроид 11“

Компанијата „Гугл“ го одложи пристигнувањето на најновата верзија на својот оперативен систем „Андроид 11“. „Андроид 11“ требаше да биде достапен од 3 јуни за тестирање, но сепак не се случи тоа.
– Сега не е време за славење, повеќе детали ќе бидат познати наскоро – соопштија од компанијата.
Овие информации доаѓаат во време на големите немири и протести во САД во врска со убиството на Џорџ Флојд, за кое е обвинет полицаец. Дали тоа е вистинската и единствената причина сè уште не се знае, пишува „Би-би-си“.

-За развивачите, „Андроид 11“ има еден тон нови функции за вашите апликации, како што се подобрување на уредите на преклопување и на 5Г-уредите, нови медиумски можности и можности за фотоапаратите, машинско учење и многу друго – се вели во соопштението од „Гугл“.