Сите на АЛШАР – со велосипед или пешки посакаа да го допрат сонцето

193

Околу илјада вљубеници во планинскиот велосипедизам, исто толку планинари минатиот викенд пристигнаа во селото Мрежичко да бидат дел од третото издание на манифестацијата „Допри го сонцето- АЛШАР2018“ во организација на кавадаречкото здружение „Тиквешки точакџии“.

Прекрасна дружба, бројни активности, забава и награди беше заедничкиот именител на викенд дружбата на вистинските љубители на планинскиот велосипедизам буквално од цела Македонија за што сведочеше и трикилометарската колона на паркирани возила на пристапниот пат кон селото Мрежичко. Организаторите заедно сите сите свои пријатели и спонзори беа одлични домаќини и уште еднаш ја потврдија кавадаречката гостопримливост.

Централниот фестивалски ден се случи во неделата на 10. Јуни кој како и минатите две години започна со македонската химна и кавадаречките пешии подготвени од тимот на ресторанот „Ексклузив“. Пред стартот на трите велосипедски тури и две планинарски на присутните им се обрати Лазар Трајков од „Тиквешки точакџии“, градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев кој исто така беше дел од велосипедските тури и ректорот на универзитетот „Гоце Длечев“, Блажо Боев. Целата убава дружба ја зачини и присуството на најдобрата кавадаречка петнаесетка легендарниот кавадаречкиот кошаркар Горан Самарџиев кој им се обрати на учесниците и им посака среќа. Во Мрежичко го видовме и Петар Ангелов –Диви македонската ракометна легенда како и актерите Зоран Љутков и Игор Ангелов кои им се придружја на велосипедистите.

Покрај бројните виолетови-жолтобели маички како белег на годинашнава манифестација видовме голем број на бели и црни маички со амблемот на Алшар што говори дека тие што еднаш се „инфицирале“ од убавините на тамошната природата и мистичната приказна за минералот лорандит и Сонцето како и прекрасните велосипедски и планинарски патеки повторно дошле во Мрежичко. За сите оние добронамерници и обични посетители фасцинарачка беше глетката на огромниот број велосипедисти од најмали до највозрасни, на нивниот ентузијазам, упорноста и љубовта кон велосипедизмот. Доброто расположение и позитивната атмосфера не ги наруши ни поројниот дожд во саботата како и минатата година кога еден од учесниците коментираше –„На кавадарчани не им е потребно Сонце за топлиот пречек“.

По враќањето од турите учесниците беа пречекани со вкусно гравче и свежо точено македонско пиво, а за забавата се погрижија диџеј Дане Маџиковски и модераторите Душко Стефанов и Видан Станоев кои покрај бројните поделени награди благодарение на многуте спонзори измамија многу насмевки кај присутните.

Ми.М.