Отворен град што живее без предрасуди

732

Александра Балабановска Ролин нѐ води низ Тел Авив

Марија Таушанска,
наша известувачка од Тел Авив

Тел Авив е познат по гостопримството на жителите, големиот број вегани, по тоа што тука има 80.000 кучиња, а епитетот слободен град го доби и поради многубројната геј-популација

Ако треба со неколку збора да се опише Тел Авив, актуелна музичка престолнина на Европа и град што поради брзото темпо на живот го викаат и Њујорк на Средниот Исток, секако тоа би била срдечноста на неговите жители, отвореноста за сите луѓе, без оглед на сексуалната ориентација, и своевидна престолнина на баухаус-архитектурата, што тука ја донеле германските Евреи.

Секако има уште многу нешта што го карактеризираат вториот град по големина во Израел, со околу 500.000 жители, кој секојдневно се гради и расте и во ширина и во висина. Да го запознаеме подобро Тел Авив ни помогна Александра Балабановска Ролин, Македонка што тука живее веќе шест и пол години, заедно со својот сопруг полковникот Ги Ролин. Таа ни откри дека првпат во Тел Авив стапнала на 4 јануари 2013 година, а ќе остане да живее уште една година. Александра по малку зборува еврејски, а инаку дипломирала француски јазик на Филолошкиот факултет во Скопје. Нејзиниот сопруг Ги е од Дижон, Франција, пензиониран полковник на француската жандармерија, а во Тел Авив работи за ЕУ.

– Тел Авив е основан во 1909 година, а според една приказна го основале 50 еврејски семејства што сакале да го населат градот. Тие направиле вид лотарија и се договориле кој каде ќе живее. На камче биле напишани локациите, некој добил место покрај море, некој подалеку, и почнала изградбата. Тоа се однесува за новиот дел, бидејќи Тел Авив се проширил, го опфатил и најстарото пристаниште во Европа, Јафа. Интересен стар дел на градот е и Неве Цедек, каде што се зачувани стари градби – вели Александра.

Како некои од поубавите места во белиот град таа ни ги посочи и булеварот Ротшилд во центарот на Тел Авив, плоштадот „Јицак Рабин“, изграден во непосредната близина на местото каде што е убиен овој еврејски политичар, Музејот на Тел Авив, пазарот во близината на пристаништето, шеталиштето покрај морето, а омилен дел за шопинг и е улицата Кикар Хамедина. Една од предностите е и тоа што Тел Авив е еден од најтоплите градови на Медитеранот, а во летото што тука трае скоро осум месеци температурите се движат до 32 степени. Кога ја прашавме Александра дали има нешто што ѝ пречи во градот, таа рече дека тоа е премногу високиот стандард.

– Тел Авив е еден од најскапите градови на светот, еве само како пример киријата за првиот стан ни беше околу 3.000 евра. Затоа луѓето работат и по неколку работи на ден. Од своја страна државата се грижи за старите и изнемоштени лица и им обезбедува нега, како и за лицата со инвалидност – вели таа.

Александра ни ги откри и своите омилени кафулиња и ресторани во Тел Авив, истакнувајќи дека тука бакшишот е задолжителен и изнесува најмалку 10 отсто од сумата.

– Ова е и град на веганите, а има и над 100 суши-ресторани, со што е веднаш зад Њујорк и Токио. Голем број хотели, кафулиња и клубови има по должината на 14 километри долгиот брег, каде што е и најживо во текот на 24 часа. Инаку јас често одам во ресторанот „Брас Ри“, каде што служат најдобар појадок, како и во пицеријата „Густо“, во близината на нашиот дом во центарот на градот. Хит-ресторан е и „Шајн енд Шарп“ што го отвори Дерик Шарп, некогашна кошаркарска ѕвезда на клубот Макаби Електра – ни откри Балабановска.

Кога забележавме дека има многу војска низ градот, Александра ни објасни дека војската е задолжителна во Израел и веднаш откако ќе наполнат 18 години девојките служат две, а момчињата три години воен рок. Но, тие тоа не го чувствуваат како обврска, туку како патриотска должност. Инаку тука, втор официјален јазик по еврејскиот, не е англискиот туку рускиот, поради големиот број Евреи што се доселиле од Русија и од Украина. Жителите на Тел Авив ги сакаат луѓето, срдечни се и гостопримливи. Но исто така ги сакаат и животните, а особено кучињата, ги има околу 80.000 и тука тие смеат да влегуваат во јавни установи, ресторани, а има и 60 парка специјализирани за кучиња.

На многу места во градот се виорат знамињата на геј-заедницата, која тука е многубројна.

– Епитетот слободен град Тел Авив го доби и поради многубројната геј-популација, па на листата на градови во кои геј-популацијата е добредојдена го зазема првото место во светот. На секој чекор можете да видите истополови двојки, како одат по улица држејќи се за рака или разменувајќи нежности – вели Александра Ролин.

Сопружниците Ролин во омилениот ресторан „Густо“ во центарот на Тел Авив

Ќе гласам за Тамара

За евровизиската еуфорија меѓу жителите на Тел Авив, Александра ни рече дека навистина изостанува, а дополни и дека локалната самоуправа очекувала дека за време на „Евровизија“ градот ќе го посетат 25.000 туристи, а дошле едвај 5.000, најверојатно поради заканите од терористички напади и скапотијата.
– Дефинитивно не се чувствува евровизиска треска и жителите на градот не се импресионирани од настанот. Но јас како Македонка ќе го искористам моето право да гласам за Тамара вечерва, а истото тоа ќе го стори и мојот сопруг Ги – вели таа.


Избрани првите 10 полуфиналисти на „Евросонг 2019“

По првото евровизиско полуфинале влез во финалето обезбедија 10 земји: Грција, Белорусија, Србија (во чиј тим е и нашиот Дарко Димитров), Кипар, Естонија, Чешка, Австралија, Исланд, Сан Марино и Словенија. Директно во финалето одат членките на големата евровизиска петорка: Франција, Шпанија, Италија, Велика Британија и Германија, како и домаќинот Израел. Седумте држави што нема да имаат свои претставници на финалната вечер в сабота се: Црна Гора, Финска, Полска, Унгарија, Белгија, Грузија и Португалија.Честитки до финалистите упати Јон Ола Санд, супервизорот на „Евровизија“. Нашата Тамара Тодевска настапува 17-та вечерва. Нема трема и како што вели едвај чека да застане на евровизиската сцена во „Експо-центарот“ и да ја испее „Proud“.
Одлична е атмосферата и меѓу целиот македонски тим и сите се надеваат дека вечерва ќе нѐ направат горди и оти конечно по седум години пауза ќе се најдеме меѓу финалистите.