Комедијата никогаш не е доволна, особено сега, така што секогаш е добро да имате список на добри филмови за да се расположите и да се смеете. Смеењето доаѓа од различни извори, но дефинитивно ќе се чувствувате подобро откако ќе ги погледнете следните комедии. Направивме избор на 9 најсмешни филмови на сите времиња.

„Кул момци“

Комедија што делумно доаѓа од вистинските искуства на Сет Роген и Еван Голдберг, кои се и сценаристи на филмот. Суштината на филмот се пријателството и непријатните ситуации за време на растењето, а сè изгледа природно и реално. Филмот има и свои луди моменти, но убедливата глума го сведува тоа на прифатливо ниво. Самиот филм ја поттикна кариерата на Мајкл Сера, Џона Хил и Ема Стоун.

„Мамурлак“

Во тоа време беа ангажирани помалку познатите главни актери, но нивните улоги и харизма му дадоа на филмот посебен шмек, а ним им донесоа поголема цена и популарност. Лудата приказна за тоа што се случува кога ќе се напиете премногу во Лас Вегас имаше голем број гледачи и доби одлични критики и од публиката и од критичарите, по што се направија две продолженија. Секој го добива својот момент да блесне и да направи нешто глупаво и смешно, а целото искуство на крајот е феноменално.

„Глуп и поглуп“

Оваа комедија содржи шеги што и не се највкусни за секого, но факт е дека двајцата идиоти што ги глумат Џим Кери и Џеф Даниелс носат насмевки на лицата на многумина. Ова е филм од кој треба да се очекува да биде само забавен и така функционира. Без оглед на големиот број шеги, сепак под сето тоа се крие големо срце, што е веројатно дел од целокупниот шарм и неодоливост на филмот и по толку многу години.

„Борат“

Неодамна филмот доби продолжение, кое обработува поактуелни теми, но првиот дел е сепак нешто незаборавно. Саша Барон Коен својата идеја за скечеви со вистински луѓе на улица што не знаат дека се снимени ја доведува речиси до совршенство во овој долгометражен филм, кој ќе ве остави во солзи.

„Гол пиштол“

Сè започна со телевизиска серија што беше откажана по само шест епизоди, но, за среќа, потоа добивме три врвни филма, кои остануваат во аналите на комедијата. Генијалноста на Лесли Нилсен е главниот адут на филмот, но огромниот број шеги ве тераат да не трепнете од почетокот до крајот. Можеби ќе имате проблеми со дишењето поради смеење, но, верувајте ни, тоа ќе ви се исплати. И тогаш веднаш преминете на вториот и третиот дел, еднакво генијални достигнувања.

„Монти Пајтон и Светиот грал“

Првиот игран филм на легендарниот тим креативци носи такви рафали од смеа што нема да можете да се воздржите. Иако од самиот почеток е јасно дека буџетот е речиси непостоен, тоа не ги спречи овие генијалци да го искористат секој момент на големото платно на препознатлив начин и да вметнуваат шеги што се цитираат и денес.

„Житието на Брајан според Монти Пајтон“

Уште едно достигнување на овој одличен тим, кое е неизбежно, бидејќи многумина сметаат дека е нивна најдобра креација и еден од најдобрите филмови воопшто. Имаше многу полемики за снимањето на филмот, бидејќи темата не ѝ се допадна на Католичката црква, а имаше проблем и со буџетот. Верувале или не, филмот бил спасен од Џорџ Харисон, голем обожавател на „Монти Пајтон“, кој дал пари за да може да се продолжи со снимање. Навистина би било неизмерна штета ако не се случело тоа.

„Водител: Легендата за Рон Бургунди“

По неговото појавување, филмот немаше многу успех на бокс-офисот, но со текот на времето сепак доби култен статус. Премисата можеби не звучи премногу привлечно, но кога ги има Вил Ферел, Стив Карел, Кристина Аплгејт и Пол Рад, крајниот производ е повеќе од задоволителен. Од снимениот материјал што не влегол во филмот, беше објавено уште едно достигнување како додаток на главното, а потоа следуваше еднакво популарно продолжение.

„Има ли пилот во авионот“
Многу филмови се обидоа да ги имитираат искуството и хуморот на овој филм, но никој не успеа во целост. Тоа е затоа што за време на монтажата многу работи биле скратени, а останале само најдобрите и најсмешните. Крајниот резултат е филм во кој секој што има смисла за хумор ќе мора да го гледа и ужива. Поради брзината на сите шеги, треба да го гледате филмот неколкупати и само тогаш ќе разберете што се случува на екранот, бидејќи од смеење нема да можете да следите сè.