Најочекуваните филмови за 2020 година

338

Светската база за филмски податоци ИМДБ објави список од најочекувани десет филма за 2020 година. На листата генерално се продолженија од веќе познати франшизи.

„Брзи и бесни 9“ (Fast & Furious 9) – премиера на 20 мај, 2020

Ново продолжение ќе покаже дали и како „расколот“ во актерската екипа ќе влијае на квалитетот на десеттиот филм од серијалот.

„Кингсмен“ (The King’s Man) – премиера на 18 септември, 2020

Приказната во третиот филм од серијалот „Кингсмен“ е сместена еден век во минатото. Овојпат, наместо Колин Фирт, во главната улога е Ралф Фајнс.

„Дина“ (Dune) – премиера на 18 декември, 2020

Преработка на класичната научна фантастика од 1984 година, а заснована на романот на Френк Херберт од 1965 година.

„Вондервоман 1984“ (Wonder Woman 1984) – премиера на 5 јуни, 2020

Режисерката Пети Џенкинс и Гал Гадот се враќаат со нова соработка, претпродолжение на хитот од лани.

„Мулан“ (Mulan) – премиера на 27 март, 2020

Филмска преработка на анимираниот филм од 1990-тите, по хитовите „Кралот лав“, „Аладин“ и „Маза и Луња“, кои ги видовме во 2019 година.

„Црна вдовица“ (Black Widow) – премиера на 1 мај, 2020

Продолжение на хит-серијалот „Одмазници“, чиешто последно продолжение заработи милијарда долари.

„Нема време за умирање“ (No Time to Die) – премиера на 2 април, 2020

Џејмс Бонд се враќа во 25-тиот филм, со Даниел Крег во главната улога.

„Топ ган: Маверик“ (Top Gun: Maverick) – премиера на 26 јуни, 2020
Вториот дел од хит-филмот со Том Круз во главната улога од пред 34 години ќе го видиме на 26 јуни.

„Ежот Соник“ (Sonic the Hedgehog) – премиера на 14 февруари, 2020

Уште една филмувана верзија на познат цртан лик, филмот е хибрид со анимирани ликови и реални актери.

„Птици грабливци и фантастичното ослободување на една Харли Квин“ (Birds of Prey and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn) – премиера на 7 февруари, 2020

Уште еден суперхеројски филм. Ликот на Харли Квин од „Самоубиствен одред“ е водечки во новиот филм, во кој главната улога ја толкува Марго Роби.