Авантуристичките подвижни слики ви овозможуваат да избегате од секојдневните тешкотии и да нурнете главно во фасцинантен свет полн со неверојатни откритија и кул карактери. Лани се снимени одлични странски авантуристички филмови што се или ќе бидат објавени во текот на оваа година. Доколку одберете да погледнете некој од нив, ќе ве пренесе во далечни прекуокеански земји и, заедно со главните ликови, ќе се најдете во вртоглава авантура!

Прошетка низ хаосот (САД)
Жанр: фантазија, авантура

Филмот се базира на трилогијата на писателот Патрик Нес. Тод Хјуит живее со згрижувачките родители Бен и Килијан во Прентикестаун, на планета колонизирана од Земјани. На ова необично место, секој може да ги слушне мислите на другите во бесконечен прилив на бесконечен шум. Нема место за приватност и тајни. Младиот човек, сомневајќи се во страшна тајна за неговото населување, бега од своето згрижувачко семејство. Главниот лик го открива живеалиштето на целосната тишина и за првпат запознава девојка што е подготвена да му помогне во потрагата по вистината.

Фантастични ѕверови и каде да ги најдете 3 (САД)
Жанр: фантазија, авантура, семеен

Настаните што се случуваат во филмот се протегаат низ две децении, вклучувајќи го и периодот на Втората светска војна.
Ова е трет дел од новата фантастична франшиза за волшебниот свет на K.К. Роулинг, што се случува многу пред да се роди Хари Потер. Новиот филм ќе ја продолжи конфронтацијата помеѓу идниот режисер на Хогвортс, Дамблдор, и неговиот поранешен пријател, големиот мрачен волшебник Гринделвалд. Tут Скамандер, експерт за фантастични животни, повторно е вовлечен во епицентарот на оваа борба, додека целата планета е на работ на најголемата војна на 20 век.

Среќата на Дрејк (САД)
Жанр: акција, авантура

Сценариото е базирано на серијал игри со конзоли. Среќата на Дрејк е извонреден филм за патувања што ќе им се допадне на љубителите на авантури. Во ерата на пиратството и славните поморски битки, особено се прослави извесен Франсис Дрејк, во чии раце падна мистериозен артефакт пронајден во гробот на неговиот предок. Имено, тоа е златниот клуч, кој го отвора патот до нераскажаните богатства што ги ограби Френсис Дрејк за време на своите походи на чело на бродот „Голден хинд“.
Главниот лик тргнува на ризично патување со авион на мистериозниот остров. Одеднаш, „железната птица“ на трагачот на богатството е во неволја, не ја достигнува целта, а самиот Дрејк е заробен од платеници. Преживувајќи чудесно, авантуристот ќе мора да се бори со вооружени насилници, кои исто така се обидуваат да најдат богатство и накит на патот.

Крстосување низ џунглата (САД)
Жанр: авантура, комедија, фантазија

Режисерот Џом Колет-Сера го режира и филмот „Воздушен маршал“ (2014).
„Крстосување низ џунглата“ е последниот филм на филмската ѕвезда Двејн Џонсон. На почеток на 20 век, храбрата истражувачка на диви животни Лили Хотон е пред патување во горниот дел на Амазон за да најде мистериозно дрво со магични лековити својства. Девојката ќе биде придружувана од нејзиниот рафиниран брат Мек Грегор и од лудиот капетан на бродот-крстосувач, Френк. Смртно опасни претставници што живеат во шумите покрај Амазон ќе ги демнат нашите патници во дивината на џунглата. Подмолни стапици и средба со натприродното исто така ќе бидат дел од авантурата.

Зандани и џинови (САД)
Жанр: фантазија, авантура

Филмот се базира на култната друштвена игра „Зандани и џинови“ (Dungeons & Dragons.)
Овој акциски авантуристички филм е за целото семејство. Кадрите донекаде потсетуваат на измислениот свет на писателот Р.П. Толкин – џуџиња, луѓе, гномови и други ликови од бајките ќе бидат присутни во него. Според режисерот, приказната се одвива во нов свет и нема ликови од нашиот „универзум“.

Пеш до Париз (Италија,Швајцарија, Франција)
Жанр: драма, авантура, биографија

Актерот Иман Елиот играше во „Војна на ѕвездите: силата се буди“ (2015).
„Пеш до Париз“ (2021) е интересен авантуристички филм, со привлечна приказна. Ја раскажува приказната за вајарот Бранкуси, кој го напушта своето мало село и оди во Париз, главниот град на светската култура во првите три децении од 1900-тите. Тој е човек што внимателно ги проучува глетките, влегува во неверојатни авантури, поминува низ тешкотии и го чувствува светот како подготовка за она низ што треба да помине во иднина. Во филмот може да се видат многу верзии на некои од подоцнежните скулптури на Бранкуси.

Вендел и Вајлд (САД)
Жанр: цртан филм, хорор, комедија

Режисерот Хенри Селик работел како дете под раководство на познатата американска илустраторка Сени Мелцоф за списанијата „Лајф“ и „Нешнл џиографик“.
Вендел и Вајлд се двајца луди браќа демони. За да избегаат од пеколот, тие ќе мора да се соочат со нивниот непријател – егзорцистичката монахиња, сестра Хели. На саканата „сестра“ ѝ помагаат двајцата способни тинејџери Кеа и Раул.

Чудовишта на годишен одмор 4 („Хотел Трансилванија“ 4), (САД)
Жанр: цртан филм, хорор, фантазија

Трите дела од оваа анимирана приказна им донесоа на креаторите профит од околу 1,2 милијарда долари.
„Чудовишта на годишен одмор 4“ е фасцинантен цртан филм што децата со нетрпение го очекуваат, иако режисерите не сакаат да зборуваат за тоа што ја чека публиката во продолжението на историјата за смешните и пријателски настроени чудовишта. Но неколку интересни верзии протекоа на Интернет. Според првата теорија, четвртиот дел ќе биде претходник на досега видените приказни и ќе раскаже за периодот на растењето на Мавис, ќерката на Дракула. Втората верзија вели дека Дракула и неговата шарена „компанија“ ќе подлегнат на празничното расположение и ќе го достигнат својот максимум на лудување.