Сопственикот на „Тесла“, Илон Маск, загуби повеќе од 15 милијарди долари за само еден ден поради падот на вредноста на биткоинот, со што се намали неговото нето-богатство.

Тоа значи дека шефот на „Тесла“ и „Спејс екс“ повеќе не е најбогатиот човек во светот, според процените на агенцијата „Блумберг“, чие пишување го пренесува британски „Телеграф“.

Акциите на „Тесла“, кој произведува електрични автомобили, вчера паднаа за повеќе од 20 проценти, повлечени од падот на цената на биткоинот на 45.000 долари.

Загубата на Маск доаѓа само две недели откако „Тесла“ објави дека во својот биланс на состојба внеле 1,5 милијарда долари во биткоини