Курт Расел во улогата на Дедо Мраз се простува од актерството?

513

Курт Расел во својата долгогодишна актерска кариера, која ја започнал многу млад, меѓу многуте филмски остварувања, на своја 12-годишна возраст глумел со Елвис Присли во „Се случи во светот на реалноста“. Потоа следат „Змијата“ Снејк Плискин во ,„Бегство од Њујорк“ и „Бегство од Лос Анџелес“, Мекреди во „Нештото“ , „Вајат Ерп“, Брукс во „Семоќниот Јас“, „Чувари на галаксијата 2“… Сепак, се чини дека неговата улога на Дедо Мраз во филмот „Божиќни хроники 2“ на Нетфликс може да му биде и последна, пренесуваат светските медиуми.

Таков впечаток се стекнува од изјавите на Крис Колумбос, режисерот на „Сам дома“ и „Хари Потер“, кој беше одушевен од Расел и од неговата изведба во првиот дел од семејната божиќна драма од 2018 година. Тој седна на режсерското столче и поради продолжението чие премиерно прикажување се случи вчера.

– Кога Расел го глуми Дедо Мраз, не е сфатен сериозно. Кога го толкува Дедо Мраз, тој пишува 170 страници од приказната и митологијата на овој човек. Тоа е обврска на глумецот. Тој е посветен на оваа улога на начин на кој вие би очекувале Роберт де Ниро да му биде посветен на Џејк Ламота во „Разјарениот бик“ – изјавил Колумбос за „Јаху ентертејнмент“.

Според режисерот, токму поради тоа се гледа големината на Расел како глумец.

– Во една прилика ми рече, сакам да појдам кон залезот, ова е последната улога што ја толкувам. Тој сака да продолжи да го прави ова… Длабоко во неговата душа, тој е посветен на оваа улога. Тоа го покажува и осумнеделното растење на брадата со малку додатоци, и работата на сценариото секоја вечер, пред да снима со мене. Тоа е силна посветеност. И тој го сфаќа тоа многу сериозно – вели Колумбос.

Во новиот филм глуми и Голди Хоун – долгогодишна животна сопатничка и добро позната филмска партнерка на Курт Расел во повеќе други филмови.