Кралицата Елизабета Втора се појави во прв фотографиран ангажман 10 дена по погребот на нејзиниот сопруг војводата од Единбург, кој почина на 99-годишна возраст на почетокот на овој месец.

Таа се појави навидум расположена додека преземаше должности преку видеоврска од замокот Виндзор, каде што им посакуваше добредојде на достоинствениците во Бакингемската палата.

Немаше знаци на жалостна облека кога нејзиното височество се појави во пролетен син цветен фустан, ѓердан со три нивоа бисери и брош од дијаманти, одржувајќи виртуелна средба со нејзината екселенција Ивита Бурмистре, амбасадорката на Летонија, и потоа со нејзината екселенција Сара Афуу Амани, амбасадорката на Брегот на Слоновата Коска. Двете беа примени преку видео повик од Бакингемската палата.

Официјалната двонеделна кралска жалост за принцот Филип заврши за сите во петокот, дозволувајќи им на работните Виндзорови да ги продолжат своите должности, нешто што кралицата го започна многу пред овој датум.