Комеморација за Коби Брајант во Лос Анџелес

136

По речиси еден месец од трагичната смрт на легендата на Лос Анџелес Лејкерс, денеска се одржува комеморацијата во чест на кошаркарот Коби Брајант, а илјадници обожаватели се собраат пред „Стејплс центарот“ во Лос Анџелес.
Коби Брајант и неговата 13-годишна ќерка Џијана, беа меѓу жртвите кои го загубија животот во трагичната хеликоптерска несреќа на 26 јануари годинава.

Легендарниот кошаркар на Лос Анџелес Лејкерс и Џиџи беа тајно погребани, а денеска во „Стејплс центарот“ во тек е комеморација за трагично загинатите.
24 февруари беше одбран за ден за сеќавање на Коби и Џиџи, бидејќи во еден период од кариерата Брајант го носеше дресот со бројот 24, а за Џиџи беше резервиран дресот со бројот 2.