Кејт и принцот Вилијам со виртуелна посета на училиште

333

Кејт и принцот Вилијам спроведоа виртуелна посета на училиште среде криза со коронавирус, пишува „Експрес“. Војводата и војвотката од Кембриџ разговараа преку видео-повик со ученици и наставници од академијата „Кастертон Прајмер“ во Барнли.

Училиштето остана отворено да ги учи децата на здравствените и на други клучните работници.

– За вас и сите што се дел од борбата во ова време, мора да има олеснување. За сите родители кои се клучни работници, важно е да знаат дека нивните деца имаат нормални услови и добиле безбедно место за нив. Навистина добро сторено. Знам дека не се лесни околности, но ова е фантастично – истакна Кејт, на што еден од наставниците и се заблагодари.

Војводата и војвотката од Кембриџ споделија видео од виртуелната посета на социјалните медиуми, што наиде на воодушевување од нивните обожаватели.

„Ова е симпатично!“, „Ми се допаѓа ова! Какво прекрасно изненадување“. „Благодарам многу! Ви благодарам што го направивте ова. Сакајте ги Вилијам и Кејт, тие се толку неверојатни“, гласат дел од коментарите на социјалните мрежи.

Двојката минала еден час разговарајќи со децата.