Дензел Вашингтон води на листата на „Њујорк тајмс“ за најдобар актер на 21 век

74

Оскаровецот Дензел Вашингтон, кој ја доби највисоката филмска награда за својата улога во акциониот трилер „Ден за обука“ (2001 година), е на врвот на престижното одбројување на „Њујорк Тајмс“.

Манола Дарџис и А.О. Скот, критичарите кои ја составија листата на најдобри актери/актерки на столетието, открија дека Дензел го зазел местото број еден без никакви дискусии.

– Се расправавме и се расправавме за секој друг внес на листата, но немаше никакво двоумење или дебата за него. Дензел Вашингтон е многу повеќе од категорија: Титан на екранот, тој е суптилен и чувствителен мајстор, со сериозна обука од старата школа и блескаво присуство на филмска sвезда. Може да направи од Шекспир и Август Вилсон злодело или акционо херојство. Тој е еден од врвните актерски момци – напиша Скот .

Дарџис додаде: „Дензел прави глумата да изгледа како дишење“.

Втора на листата е актерката Изабел Хаперт за нејзините „бестрашни и зачудувачки“ настапи, додека третото место му припадна на Даниел Деј Луис.

Кијану Ривс се пласираше на четвртото место, едно место пред Никол Кидман.