Кога Џон Бон Џови во март минатата година решил да го нарече својот следен албум „2020“ не можел ни да претпостави во што се впушта.

– Се колнам во тебе, не. Кога го предложив тој наслов, тоа беше само ироничен пристап кон изборната година. Искрено, требаше да излезе убава налепница за браник на автомобил или да се продадеа неколку маици – вели Бон Џови во интервју за Би-би-си.

Од почетокот, албумот беше планиран како серија фотографии на модерна Америка. Уште еден оригинален контингент песни, планиран за во август 2019 година, песните се однесувале на прашања поврзани со оружјето, посттрауматско стресно нарушување (ПТСН) во војската („Непрекинато“) и токсичноста на политичкиот дискурс („Крв во вода“) .

Албумот требаше да излезе во мај оваа година, а тогаш се појави пандемија на ковид-19, меѓутоа пијанистот на бендот Дејвид Брајан и тапанарот Еверет Бредли се заразиле со ковид-19.
– Тие беа сериозно болни. Болеста беше насекаде околу нас – вели Бон Џови.

Турнеите беа откажани и албумот беше ставен во мирување.

За време на карантинот, Бон Џови почнал да работи во народна кујна во Њу Џерси и на испорака на земјоделски производи до локалните банки за храна.

– Повторно ги миев садовите, исто како кога првпат ја отворивме кујната пред 10 години – вели тој.

Во март, неговата сопруга Дороти објавила фотографија на Инстаграм од Џон Бон Џови како подготвува јадење со риба, со текст: „Ако не можеш да го правиш тоа што го работиш, прави го она што можеш“.

Таа реченица го инспирирала за нова песна, снимена следниот ден, замислена како химна на единството.

Друга нова песна се појавила во мај, додека Бон Џови ја гледал веста за смртта на Џорџ Флојд.
– Џорџ Флојд ја повика својата мајка. Возрасен човек ја повикува својата мајка додека го држат на земја со колено на вратот. Очите ми се насолзија. И тогаш го направив тоа што го правам, ја зграпчив гитарата, се заклучив во студиото и ја напишав песната „Американско пресметување“. Остани жив, остани жив, искористи го својот глас и ќе се сетиш на мене беше напишана со гласот на Џорџ Флојд, Ахмо Арбери, Бриона Тејлор и сите оние кои дојдоа пред нив. Нивниот глас на мирни протести ја шири пораката дека црните животи се важни – вели Бон Џови.

Иако бендот на Бон Џови секогаш ја изразувал социјалната свест, „2020“ е нивниот политички најобоен албум досега. Дури и да ризикува да изгуби дел од своите обожаватели, славниот пејач не е премногу потресен од тоа.

– Јас сум само сведок на историјата. Сè уште имам обожаватели што ќе се жалат на овој албум и ќе речат „Тие не биле добри уште од 80-тите години“. Па, знаете што? Ако сакате повторно да напишеме „на љубовта ѝ даваш лошо име“, тоа нема да се случи. Мојата коса е сива. Немам проблем со тоа. Јас сум она што сум. И, ако сакате да ни се придружите во нашето возење, добредојдени сте – вели Џови.

Бон Џови зборувал за Би-би-си во февруари, пред да се одложи промоцијата на албумот и повторно преку Зум кога се јавил од Њујорк за прашањата со кои се занимава новиот албум, соработката со принцот Хари, за претседателските дебати и неговиот таен бенд.

Ова го нарековте „тематски албум“ наместо политички, која е разликата?
– Не заземам страна. Дури и на потешки теми, како што се насилството против огненото оружје во Америка, кое излезе од контрола, не заземам страна, бидејќи има луѓе кои се страшно чувствителни за тоа прашање. А, кога не заземате страна, мислам дека тоа ја отвора можноста за разговор.

За време на пандемијата, работевте во народна кујна. Дали мислите дека вирусот потешко ги погоди сиромашните и обесправените?

– Тоа не влијае само на сиромашните, туку и на сите што имаат работа. Просечно работно семејство имаше работа на 1 март, а потоа немаше плата на 15 март. И веќе на 1 април, тие тропнаа на вратата од кујната и рекоа: „Добар ден, оброк добро би ни дошол“.

Рековте дека го снимивте овој албум како став во изборна година. Ја гледавте ли претседателската дебата меѓу Доналд Трамп и Џо Бајден?

– Секако дека ја гледав. Многумина во оваа земја го гледаа тоа и ги вознемири, бидејќи беше чисто викање и имаше многу мала корист за тоа. Ова се поларизирачки периоди во Америка, но најдоброто нешто за нашите избори е што на секои четири години имаме можност да започнеме одново.

Нишката надеж се провлекува низ текстовите на новиот албум, дали сè уште мислите така?

– Мислам така. Треба само така да се мисли. Мојот син Џејк, кој дипломираше оваа година, и сите оние деца кои дипломираа оваа година, се родени на 11 септември (терористички напад врз САД), и за време на пандемијата тие станаа возрасни. Ја негувам надежта, мислам дека оваа генерација е тешка. Мислам дека тие се граѓани на светот. Мислам дека тие ќе бидат иноватори, креатори и нема да обрнат внимание на бојата на кожата, сексуалната ориентација и политичката партија.

Песната „Нескршен“ се занимава со ПТСП (меѓу војниците). Вашите родители се во служба на маринците, дали нивното искуство го пренесовте во текстот?

– Не, бидејќи немаше воена состојба кога и двајцата аплицираа за војска. Немав лично искуство засновано на тоа кога пишував, но знаев доволно и имав неколку разговори и средби со оние кои служеле.

Дали има некои стихови во песната што биле директно инспирирани од тие разговори?

– „Повторно би го сторил тоа “, тоа навистина го рекоа војниците.

Вие снимивте верзија на таа песна за фондацијата „Принц Хари Инвиктус“. Дали ќе го замолите да пее со вас кога ќе свирите во живо?

– Ќе видиме! Еднаш неговиот брат скокна за време на мојата изведба во живо на „Живеејќи на молитва” и можам да кажам дека младиот принц Вилијам пее многу добро, верувале или не.

Новиот албум „Бон Џови: 2020“ е веќе во продажба.