Руското трио Крилов, Лугански, Књазев вечер на „Охридско лето“

165

Празничната вечер на Фестивалот „Охридско лето“ носи посебно музичко доживување со концертот на тројца врвни светски музичари – руското трио Крилов, Лугански, Књазев.

Виолинистот Сергеј Крилов, виолончелистот Александар Књазев и пијанистот Николај Лугански на сцената на катедралната црква „Света Софија“ ќе настапат со дела што за камерно трио ги има напишано Јоханес Брамс.

Волшебното музицирање, лириката и тоналната убавина во свирењето се квалитетите што му го обезбедија местото на Сергеј Крилов меѓу најреномираните виолнисти на денешницата. Крилов е редовен гостин во неколку големи институции, во кои соработува со многу водечки светски оркестри. Покрај останатите истакнати личности со кои работел, пријателството со Мстислав Ростропович е од особено значење во неговиот уметнички живот.

Сергеј Крилов често се појавува во двојна улога – како солист и диригент, изведувајќи широк репертоар што се протега од барокот, па се до современата музика. Тој е исто така и посветен камерен изведувач, во партнерство со уметниците Денис Мацуев, Николај Лугански, Бруно Канино, Борис Березовски, Јуриј Башмет, Максим Рисанов, Александар Књажев и многу други. Има издадено компакт-дискови во соработка со најпознатите издавачки куќи (ЕМИ, Дојче грамофон, Сони класик).

Лауреатот на бројни интернационални натпревари, Александар Књазев е еден од најдобрите виолончелисти на денешницата. Неговите настапи низ светот постојано добиваат одобрувања од публиката и критиката. Соработувал со извонредни диригенти, а на полето на камерната музика негови партнери биле познатите руски имиња – виолинистот Вадим Репин, пијанистот Николај Лугански, виолинистот Виктор Третјаков, пијанистот Борис Березовски и многу други изведувачи од целиот свет.

Покрај изведувачката дејност, Књазев се занимава и со образовна дејност. Тој е професор на Конзерваториумот во Москва, а редовно одржува и мајсторски-курсеви во Европа и Азија. Неговата дискографија вклучува снимки со Борис Березовски, Дмитри Мактин, Николај Лугански, Филхармонискиот оркестар на Санкт Петерсбург, изведувајќи ги притоа некои од најзначајните дела од литературата за виолончело.

Николај Лугански критичарите го опишуваат како пијанист со исклучителна префинетост и чувствителност, со „кристална убавина“ во свирењето слична на онаа што ја имале големите Моцарт и Шопен, како и виртуозност која потсетува на Рахмањинов и на Прокофјев. Студирал на Московскиот конзерваториум во класата на видни професори. Во текот на својата кариера настапувал во некои од најпрестижните сали во светот пришто соработувал и со некои од најзначајните оркестри.

Покрај соло, Лугански настапува и како камерен музичар заедно со Миша Мајски, Вадим Репин, Александар Књажев и др. Чест гостин е и на некои од најпознатите фестивали во светот, а се јавува и како уметнички директор на музичкиот фестивал „Рахманинов“ во Тамбов. Добитник е на многубројни награди и признанија, меѓу кои и „Уметник на народот на Русија“ во 2013 година.