Наградата „Роман на годината“ задутре ќе ѝ биде врачена на Пармаковска

894

На писателката Фросина Пармаковска задутре на пригодна свеченост во 18 часот во Даут-пашин амам ќе ѝ биде врачена наградата „Роман на годината“ за 2017 година. 

Пармаковска беше избрана за добитник на признанието за својот трет роман „Одбројување“, издание на „Или-или“, во конкуренција на 27 романи. 

Оваа година наградата се доделува по 19-ти пат. По згаснувањето на „Утрински весник“, кој до минатата година го организираше конкурсот за „Роман на годината“,  првпат годинава организатор е Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“.

Наградата се состои од паричен износ од 150.000 денари, плакета и статуетка.