И покрај здравствените грижи, Меркел до крај ќе го отслужи мандатот

19

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изјави дека е подготвена да продолжи да работи како канцелар по нападите на тресење, како и оти се надева дека ќе ужива во животот кога ќе го отслужи четвртиот и последен мандат до 2021 година.

– Можам да ја извршам оваа улога. Како човек, имам силен личен интерес за моето здравје и како што реков, 2021 година е година на крајот на мојата политичка работа. Се надевам дека ќе има живот и после политиката – изјави Меркел, пренесе „Ројтерс“.

Запрашана како се чувствува, канцеларката рече дека е добра.