Ознака: украински бегалци

Три земји на ЕУ добиваат 433 милиони евра за помош на...

Белгија, Италија и Луксембург ќе добијат 433,79 милиони евра преку РЕакт-ЕУ за да им се помогне на Украинците кои се наоѓаат во овие земји,...

Џил Бајден оваа недела ќе ги посети Романија и Словачка

Првата дама на САД Џил Бајден оваа недела ќе отпатува во Романија и Словачка за да се сретне со семејствата на украинските бегалци, американските...

Илјадници украински бегалци чекаат на границата со Мексико за да влезат...

Илјадници украински бегалци се наоѓаат во мексиканскиот пограничен град Тихуана, чекајќи да бидат прифатени во САД. Секој ден во САД влегуваат по околу 150 Украинци...

Гоув: Домовите на руските олигарси во Британија можaт да се искористат...

Домовите на санкционираните руски олигарси би можеле да се искористат за сместување на бегалци од војната во Украина, изјави за Би-би-си британскиот државен секретар...