Ознака: стелт омикрон

Регистрирани три случаи со стелт-омикрон во Македонија

Три лица се заразени со новата подваријанта на омикрон позната како „стелт“ од кои две се од Скопје, а едно од Струмица, информираа за...

Во Хрватска откриен прв случај на стелт омикрон

Во Хрватска е откриена подваријанта на омикрон вирусот БА.2, потврдија денеска од хрватскиот Завод за јавно здравје. Присуството на подваријантата на омикрон за загрепската телевизија...

Што е стелт омикрон – битката на Хонгконг со заразата би...

Подвидот на омикрон означен како БА.2, во Данска ја надмина првичната нишка наречена БА.1 за само неколку недели, од крајот на декември до средината...

Во Словенија пристигна стелт омикрон

Словенија денеска го потврди првиот случај на подтипот омикрон на сојот БА.2, изјави шефот на националната лабораторија Тјаша Жохар Кретник. Таа рече дека сè уште...