Ознака: северен тек 2

„Газпром“ засега ќе го користи „Северен тек 2“ за снабдување со...

Рускиот енергетски гигант „Газпром“ сака засега да користи делови од руско-германскиот гасовод „Северен тек 2“, кој е ставен во мирување, за снабдување на сопственото...

„Штутгартер Цајтунг“: Компанијата „Северен тек 2“ оди во стечај

Компанијата „Северен тек 2“, задолжена за истоимениот гасовод меѓу Русија и Германија, наскоро ќе покрене стечајна постапка, изјави лидерот на компанијата Матијас Варниг за...

Бајден воведе санкции за „Северен тек 2“

Американскиот претседател Џо Бајден најави дека САД ќе ѝ се приклучат на Германија во воведување санкции за рускиот проект за природен гас „Северен тек 2“ како дел...

Германија ќе го вклучи и гасоводот „Северен тек 2“ во листата...

Германија е подготвена да го вклучи гасоводот „Северен тек 2“ во листата на санкции против Русија доколку ситуацијата со Украина ескалира, изјави денеска германската...

САД се заканија и кон напредокот на „Северен тек 2“

Гасоводот „Северен тек 2“ меѓу Русија и Германија нема да напредува доколку Русија ја нападне Украина, објави американскиот Стејт департмент. Како што се зголемуваат тензиите...