Ознака: Петков

Петков: Бугарија протерува 70 дипломати од руската Амбасада во Софија

Бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков денеска соопшти дека нивните специјални служби идентификувале како 70 дипломати дека биле поврзани со руските служби, а работеле...

Наместо политички хегемон, демаскиран како морално-етички демон

Човекот кого при појавувањето на бугарската политичка сцена го нарекуваа Мистер Харвард, поради неговото бескрајно истакнување на фактот дека дипломирал на престижниот американски универзитет,...

Петков: Интеграциите на Западен Балкан се од стратешки интерес за ЕУ

Премиерот на Бугарија во оставка, Кирил Петков на својот Твитер профил денеска напиша дека Народното собрание донесе историско решение, што дава зелено светло на...

Ќе ја сочува ли Петков Владата во Бугарија?

Денешната редовна седница на бугарското Народно собрание ќе почне со процедура за избор на нов претседател. По изгласаната смена на Никола Минчев, функцијата шеф на...

Петков: Ако одлуката не помине во парламентот, во Брисел ќе кажам...

Нема да донесам независна одлука за С.Македонија, би ја следел исклучиво волјата на бугарскиот парламент - изјави бугарскиот премиер Кирил Петков, a пренесуваат тамошните...

Петков ги погази бугарските услови, тврди БГНЕС

Советот на Европската Унија договори финален документ кој содржи рамка за преговори за пристапување на Македонија во ЕУ, како и декларација за отворање на...

Мицкоски: Барањата на Петков се ултранационалистички, не знам зошто воопшто преговараме...

Трите барања на бугарскиот премиер Кирил Петков за отворениот спор меѓу Северна Македонија и Бугарија се ултранационалистички, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, одговарајќи...

Петков ја пофали Генчовска за предлогот „Прво промена на македонскиот Устав,...

Претседателот на бугарската Влада, Кирил Петков, денеска ја пофали министерката за надворешни работи Теодора Генчовска од партијата „Има таков народ“, за напредок во преговорите...

Петков за преговорите со Македонија: Ништо нема да правиме под притисок

Бугарија нема да прави ништо под притисок во врска со нашата земја, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков, коментирајќи го развојот на односите меѓу...

Во моментов не може да се зборува за напредок со Бугарија,...

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски, по денешнаѕа средба со неговиот бугарски колега Кирил Петков во Рим, изјави дека „во овој момент не може да се каже...