Ознака: омо илинден пирин

Македонското движење во Бугарија се обединува зад заедничка платформа за запирање...

Македонските партии и организации во Бугарија потпишаа заедничка платформа за обединување на тамошното македонско движење, со што, како што истакнуваат го завршија процесот на...

ОМО „Илинден“ работи на отворање македонски културен центар во Благоевград, очекувајќи...

Инспирирани од најавата на премиерот Димитар Ковачевски дека ќе се отворат клуб и културен центар на Македонците во Благоевград, веднаш започнавме со подготовки за...

Разликата меѓу Македонија и Бугарија, како реагираше за нападот на клубот...

Откако пред неколку дена беше запален влезот клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола настанот беше пренесен во медиумите, актот беше осуден од македонските власти на...

ОМО Илинден Пирин за „македонизмот“ на Радев: Сака да ја заштити...

ОМО Илинден Пирин излезе со став за последната изјава на бугарскиот претседател Румен Радев дадена по средбата со германскиот државен врв во Берлин, во...

ОМО Илинден – ПИРИН и ОМО Илинден одбележаа 119 години од...

Претставници на ОМО Илинден - ПИРИН и ОМО Илинден положија венец и цвеќиња на споменикот на Гоце Делчев. Одбележувања беа организирани санданското село Делчево,...

ОМО „Илинден“-ПИРИН: Претседател на еврочленка штити соработник на Хитлер

Во продолжение ви ја пренесуваме интеграло реалцијата на ОМО „Илинден“-ПИРИН во врска со, како што велат оттаму срамната изјава на претседателот Радев во заштита...

ОМО „Илинден“-ПИРИН, ОМО „Илинден“ и Друштвото на репресираните Македонци го одбележаа...

Во бугарските градови Балагоевград и Гоце Делчев, Обединета македонска oрганизација ОМО "Илинден" , ОМО „Илинден“ ПИРИН, и Друштвото на репресираните Македонци ја одбалежаа 150...

Лагата за сепаратизам се користи за да се оправда систематската дискриминација...

Нашата партија никогаш не исповедала сепаратистички идеи. Досега ниту една македонска организација или Македонец во Бугарија не се обвинети, судени или осудени за сепаратистички...

И милиони да ја повторат лагата на Петков за македонското малцинство,...

Реакција на ОМО Илинден - Пирин за изјавата на Кирил Петков за македонското малцинство во Бугарија Колку е апсурдно чувството да се кажуваат очигледни лаги,...