Ознака: меѓудржавен спор

Бугарски научници ќе ги убедуваат европратениците за ставовите на Софија кон...

Бугарски историчари и филолози ќе заминат за Стразбур, со мисија да ги убедат европратениците во „исправноста на бугарската позиција во спорот меѓу Република Бугарија...

Македонското прашање не може да се реши во француското претседавање со...

Прашањето за Македонија не може да се реши до крајот на француското претседателство со Советот на ЕУ, изјави денеска шефицата на бугарската дипломатија Теодора...

Радев не оди кај Макрон бидејќи нема напредок во отворените прашања...

Нема услови за мојата посета, изјави денеска бугарскиот претседател Румен Радев, одговарајќи на прашањето за неговата можна средба со францускиот претседател Емануел Макрон во...

Ковачевски: Не се врзуваме за датум зашто ни треба обострано прифатено...

Министерствата за надворешните работи на Македонија и Бугарија комуницираат, но немаат усогласено документ кој може да биде основа за носење одлуки во двете држави,...

Петков ги отфрли тврдењата дека ќе биде потпишан договор со Македонија...

Бугарскиот премиер Кирил Петков вели дека разговорите меѓу владите на Македонија и Бугарија продолжуваат, но ги отфрла тврдењата дека ќе биде потпишан конкретен договор...

Делчињата од македонско-бугарската сложувалка се на маса, треба само уште да...

Според шефот на австриската дипломатија Александар Шаленберг Европската Унија се наоѓа пред огромна геостратешка одлука. Најважниот инструмент против оваа војна на европско тло е перспективата...

„Комисијата за историја во сенка“ ќе турка своја агенда за македонско-бугарскиот...

Според бугарскиот историчар Стефан Дечев Бугарскиот историчарот Стефан Дечев најави формирање на заедничка бугарско-македонска „Комисија за историја во сенка“, која ќе работи паралелно со постојната...

Ковачевски: Со Бугарија е прифатлив само договор што ги затвора сите...

Не може да се разговара за парцијални барања од двете страни и договор со Бугарија е можен единствено кога ќе има сеопфатно решение што...

Пендаровски: Мора да имаме гаранција дека внесувањето на Бугарите во Уставот...

Ние мораме да имаме некаква гаранција од Бугарија, уште подобро и од Брисел и целата Европска Унија, дека прашањето за вклучување на Бугарите во...

Бугарско МНР: Ја информиравме Македонија дека нејзините предлози се неприфатливи

За време на состанокот во февруари, Бугарија ја информирала Македонија дека македонските предлози не се прифатливи и дека разговорите треба да продолжат. Ова за...