Ознака: Mеридијани

Mеридијани

Унгарија - Унгарскиот премиер Виктор Орбан со декрет им забрани на странците влез во земјата, со мали исклучоци, кои се однесуваат на државните функционери...

Mеридијани

Прага - Чешкиот претседател Милош Земан е хоспитализиран по повреда на раката. Тој беше подложен на операција, која била успешна, изјави портпаролот на претседателот...

Mеридијани

Тел Авив - Американскиот државен секретар Мајк Помпео е на петдневна турнеја на Блискиот Исток, фокусирана врз нормализацијата на односите меѓу Израел и Обединетите...

Mеридијани

Лондон - Британскиот премиер Борис Џонсон ги повика родителите да ги испратат своите деца на училиште во септември, објаснувајќи дека тоа ќе биде клучниот...

Mеридијани

Вашингтон - Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека конечниот извештај на Комитетот за разузнавање на американскиот Сенат за руското мешање во претседателските избори...

Mеридијани

Вашингтон - Поранешен офицер на Централната разузнавачка агенција (ЦИА) е уапсен во САД и е обвинет за шпионажа за Кина, соопшти Министерството за правда...

Mеридијани

Лондон - Велика Британија влезе во најдлабока рецесија откако вчерашните податоци покажаа дека нејзината економија се намалила повеќе отколку на која било друга земја...

Mеридијани

Москва - Руската федерална служба за безбедност уапси војник на Црноморската флота во Севастопол, под сомнение дека откривал информации што претставуваат државни тајни. Како...

Mеридијани

Киев - Договорениот прекин на огнот меѓу украинските сили и сепаратистите поддржани од Русија започна вчера на полноќ, јавија западните медиуми. Претходно претседателите на...

Mеридијани

Пекинг - Кина вчера успешно лансира ракета со ровер-возило за Марс од космодромот Венчанг во јужната провинција Хајнан и така ја започна својата најамбициозна...