Ознака: Mеридијани

Mеридијани

Лагос -Повеќе лица што протестираа против полициската бруталност наводно се убиени или ранети во најголемиот нигериски град. Се смета дека има 12 загинати, како...

Mеридијани

Отава - Границата меѓу Канада и САД ќе остане затворена до 21 ноември за патувања што не се многу потребни, за да се спречи...

Mеридијани

Париз - Наставник што на учениците неодамна им покажувал карикатури од пророкот Мухамед викендов беше обезглавен пред неговото училиште во предградие на Париз, во,...

Mеридијани

Tокио - Рекордни 96.000 јапонски домаќинства добија државни субвенции од април до август за да можат да ја плаќаат наемнината во економската криза предизвикана...

Mеридијани

Берлин - Првпат од 2010 година бројот на жителите во Германија се намалил, што е последица на ограниченото доселување поради пандемијата на коронавирусот, објави...

Mеридијани

Вашингтон - Американскиот претседател Доналд Трамп, кој одби да учествува во виртуелната дебата со противкандидатот Џо Бајден, закажана за 15 октомври, која во меѓувреме...

Mеридијани

Брисел - Европската комисија објави дека постигнала договор со американската компанија „Гилијад“ за набавка на дополнителни дози за лекување на речиси 3.400 пациенти со...

Mеридијани

Берлин - Критичарот на Кремљ, Алексеј Навални, предложи Европската Унија (ЕУ) да го заостри односот со руските олигарси и да им забрани влез во...

Mеридијани

Вашингтон - Американската комисија за претседателски дебати објави дека наскоро ќе донесе промена на форматот, за да се избегне повторување на хаотичната прва средба...

Mеридијани

Вашингтон - Борбен авион „Ф-35Б“ на американското воено воздухопловство се урна во сојузната држава Калифорнија откако се судрил во воздух со авион за полнење...