Ознака: Mеридијани

Mеридијани

Москва - Руската федерална служба за безбедност уапси војник на Црноморската флота во Севастопол, под сомнение дека откривал информации што претставуваат државни тајни. Како...

Mеридијани

Киев - Договорениот прекин на огнот меѓу украинските сили и сепаратистите поддржани од Русија започна вчера на полноќ, јавија западните медиуми. Претходно претседателите на...

Mеридијани

Пекинг - Кина вчера успешно лансира ракета со ровер-возило за Марс од космодромот Венчанг во јужната провинција Хајнан и така ја започна својата најамбициозна...

Mеридијани

Вашингтон - Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, пред британските законодавци истакна дека претседателот на Светската здравствена организација СЗО Тедрос Аданом Гебрејзус е „купен“...

Mеридијани

Абу Даби - Обединетите Арапски Емирати ја лансираа од Јапонија сондата „Хоуп“, со што ја почнаа својата прва мисија кон Марс, јави АП. „Хоуп“...

Mеридијани

Вашингтон - Американската фармацевтска компанија „Модерна“ ја заврши првата фаза од клиничките испитувања за вакцина против новиот коронавирус, соопшти синоќа медицинското списание „Џурнал оф...

Mеридијани

Вашингтон - Во експлозија и пожар што изби на американски воен брод во Калифорнија се повредени 21 лице, соопштија американските власти. Американските медиуми објавија...

Mеридијани

Вашингтон - Американскиот претседател Доналд Трамп вчера го откажа предизборниот митинг што беше закажан во Њу Хемпшир, поради приближување на бура, се вели во...

Mеридијани

Рим - Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на Одделот за интензивна нега, 137 дена откако бил примен...

Mеридијани

Канбера - Вториот по големина град во Австралија, Мелбурн, повторно ќе биде ставен под целосен карантин поради зголемување на случаите со коронавирус, изјави премиерот...