Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25532)

Најдобрата петорка на сезоната е една од најмладите досега

КОШАРКА - НБА Никола Јокиќ од Денвер, Лука Дончиќ од Далас и Јанис Адетокумпо од Милвоки се избрани во најдобрата петорка на сезоната во кошаркарската...

Црешите се овошје со многу позитивни својства

Здрава храна Уште Старите Римјани верувале дека плодовите на црешата даваат енергија и сила. Ова вкусно овошје го има во овој период на нашите пазари,...

Преку остатоци од измет научниците откриле со што се хранеле...

Изметот пронајден на местото на праисториското село во близината на Стоунхенџ откри со што се хранеле жителите или веројатните градители на ова место со...

Володимир Зеленски прогласен за највлијателна личност на годината

Магазинот „Тајм“ го прогласи украинскиот претседател Володимир Зеленски за највлијателна личност во 2022 година. Зеленски освои 3,3 милиони гласа од читателите на „Тајм“ и...

„Адидас“ и „Баленсијага“ претставија заедничка колекција

„Баленсијага“ и „Адидас“ официјално ги здружија силите и претставија парчиња од заедничката колекција, за време на модната ревија за пролетта 2023 година, која се...

Засекогаш замина Љупчо Илиевски – фотографот што пишуваше со светлина

Љупчо Илиевски, роден во 1955 година, повеќе од 40 години ѝ беше посветен на фотографијата, а во неговиот опус посебно е значајна соработката со...

Книгата „Го сакам Кавадарци“ роденденски подарок за секој полнолетен кавадарчанец

„Го сакам Кавадарци“ е илустрирана публикација на 110 страници, во која се содржани податоци за минатото на овој град, но и за идните планови...

Тигар – еден од најголемите пливачи кај големите мачки

Тигарот живее во пасиштата и шумите во Јужна Азија, Кина, Суматра и во Источна Русија. Најчесто има црвеникаво жолто-кафено пругесто крзно. Најстарите пронајдени остатоци...

ЕК не сака да арбитрира во вербалната војна меѓу Ердоган и...

Европската комисија не се меша во билатералните односи на лидери на земји, изјави портпаролката по изјавата на турскиот претседател дека не сака повеќе да...

Пред да влезете во ЕУ да платите отштета, вратете го богатството...

Хрватската академија на науките (ХАЗУ) до властите во Црна Гора Хрватската академија на науките и уметностите (ХАЗУ) објави документ, со кој бара Црна Гора да...