Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25528)

„Епл“ тестира приклучок УСБ-Ц на ајфон

Техно Компанијата „Епл“ тестира примери на ајфон што имаат приклучок УСБ-Ц, наместо приклучок лајтнинг. Иако е во фаза на тестирање, приклучокот УСБ-Ц не треба да се...

Дискретни тетоважи од растенија и животни во кои ќе...

Живописните, но нежни тетоважи што ви ги претставуваме изгледаат како да се насликани со техника на акварел. Корејската уметница за тетоважи Еунју е специјализирана...

Розова и портокалова – хит комбинација на сезоната

Контрастните, заситени и оптимистички тонови на палетата ги обликуваат трендовите и ги преплавија модните писти, уличната мода и Инстаграм. Соочени со неутралните опции, парчињата...

Групата „Перија“ и „Добрила и Дориан дуо“ го отвораат „Оф-фест 2022“

Дваесет и првото издание на музичкиот фестивал „Оф-фест“, кое ќе се одржи од 1 до 4 јуни во Скопје, ќе започне со концерт на...

Хипнотизирани од вистината

Кон театарската претстава „Пациенти“ на „Театар провокација“ Рецензија Во преполнетиот „Салон 19,19“ на Културно- информативниот центар во Скопје, се случи прекрасен настан, премиерата на театарската претстава...

Македонска премиера на грандиозното дело „Реквием за војната“ од Бенџамин Бритн

Концертот им е посветен на сите жртви во војните што се водат низ светот, а музиката е порака за мир Koнцертот насловен „Слобода“, со кој оркестарот...

Промовирана интернет-страница за зближување меѓу српската и албанската заедница на Косово

Косовската НВО „Актив“ го реализира својот најнов проект Невладината организација „Актив“ од Северна Митровица ја промовира својата нова интернет-страница, чија цел е да придонесе за...

Пронајдено телото на Матеј Периш?

Србија Српските медиуми од вчера изутрина како ударна ја пренесуваат веста дека од водите на Дунав кај Ада Хуја е извлечено тело на неидентификувано машко...

Регионалната соработка и инвестирањето во образованието се клучни

Самит „Македонија 2025“ Напредокот на животниот стандард на граѓаните во Македонија е еден од приоритетите на „Македонија 2025“ и кон тоа целиме со нашите активности....

Какo да се заузди инфлацијата

Економските експерти велат дека трошоците за живот во април се повисоки од февруарските за четири отсто, што пренесено на годишно ниво е еднакво на...