Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 254794)

Трик за брзо отстранување на болката од високи потпетици

Нега и убавина Долготрајното носење високи потпетици може да остави последици на стапалата и на долниот дел на нозете. Сепак, оваа честа и непријатна болка...

„Дизни“ ги рециклира старите анимации во цртаните филмови

Ако уживате во долгометражните анимирани филмови на „Дизни“, можеби сте забележале дека многу од нив содржат сцени што се многу слични. На пример, ликовите...

Лудата куќа во Колумбија сѐ побарана туристичка атракција

Куќата изградена наопаку во близината на колумбиската престолнина Богота и езерото Гуатавита стана локална туристичка атракција. И целиот мебел во „Каса лока“, како што...

Каролина Биелавска од Полска е најубава на светот

Титулата мис на светот за 2022 година ја понесе Каролина Биелавска од Полска. Веста ја потврдија и организаторите на натпреварот на својот официјален налог...

Кој ќе победи, комичарот или политичарот Зеленски?

Хумористичната серија „Слуга на народот“ се враќа во етерот Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, е во фокусот на светското внимание откако Русија ја нападна Украина...

Безистен (Штип)

Во центарот на градот Штип се наоѓа Безистенот, кој по својата архитектура се издвојува од околните згради, особено сега меѓу новоградбите. Времето на неговото...

„Г-ѓа и г-ца Х“ на Марија Павловска во галеријата „Остен“

Со објавувањето на главните награди на „Остен биеналето на цртеж“, гран при за животно остварување на Јозеф Кошут од САД и наградата за светско...

Правиме претстава што стои на хуманистичката платформа

Премиера на „Декамерон“ во Прилеп Утревечер, од 19.30 часот, во театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, премиерно ќе биде изведена претставата „Декамерон“, според Џовани Бокачо, во...

Борисов приведен, основано осомничен за корупција

Бугарија Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов беше приведен за време на специјална операција на бугарската полиција во врска со повеќе од 556 милиони лева, односно...

Клеточниот имунитет е клучот за подолгорочна заштита од ковид-19

Резултатите од студијата објавена во американското научно списание „Ваксинс“ покажуваат дека клеточниот имунитет, измерен преку концентрацијата на интерферон гама, претставува долгорочна заштита од ковид-19...