Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25468)

Петте најтврдоглави раси кучиња

Животни Иако тврдоглавоста е човечка особина, некои раси кучиња покажуваат однесувања што може да се опишат како тврдоглави. Прочитајте кои се петте непослушни раси кучиња...

Кои се музичарите што ги имаа најголемите хитови во изминатите години?

Хит албумот „30“ на Адел и синглот на Д Викенд „Save Your Tears“ беа најпродаваните во светот во 2021 година, според Меѓународната федерација на...

Евровизиската победничка Џамала настапи првпат по напуштањето на Украина

Украинската пејачка Џамала со песната „1944“ неодамна настапи на шоуто „12 поени за Германија“, каде што беше избран германскиот претставник на „Евровизија 2022“. Џамала...

„Спејс екс“ ја искористи 11 пати истата ракета „Фалкон 9“, што...

Компанијата „Спејс екс“ ја лансира својата ракета „Фалкон 9“ во вселената со новите интернет-сателити „Старлинк“, поставувајќи нов рекорд. Проектот на американскиот бизнисмен Илон Маск продолжува...

Десет нови светски чуда за годинава во избор на мрежата Тик...

Новата студија што ја спроведе „Некст векеј“, при што ги комбинираше најбарани атракции на социјалната мрежа Тик ток со резултатите од прегледите на сајтот...

Проекција на филмот „Старателство“ во Кинотека

По повод 8 Март, Денот на женските права, Францускиот институт во Скопје закажа проекцијата на филмот „Старателство“, во вторник, во 20 часот, во Кинотеката...

Спој на вкусот на традицијата и ликовната уметност

Аницин, кој веќе е препознатлив по своите интерактивни проекти и изложби, објави јавен повик во кој ја повикува публиката да сподели традиционални рецепти, чии...

Балетска премиера на „Госпоѓиците од Авињон“

Балетската премиера на „Госпоѓиците од Авињон“, балет во девет слики, е закажана в среда, во 20 часот, во Националната опера и балет. Музиката на претставата...

Премиера на „Грета“ во МНТ

Независниот театар „Златен елец“, на малата сцена во Македонскиот народен театар, вечерва, од 20 часот, ќе ја прикаже премиерата на претставата „Грета“, според текстови...

Изложба на фотографии на Душко Јовановски

Ретроспективна изложба на Душко Јовановски ќе биде отворена на 8 март, во 11 часот, во просторите на Народниот музеј - Свети Николе. Душко Јованoвски е...