Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25436)

Кинезите имаат најголема доверба во својата влада

Кога Џо Бајден стана претседател на САД, една од најтешките задачи на неговата администрација беше зајакнувањето на довербата во американската влада и надминувањето на...

Ма­ке­дон­ски­те олим­пиј­ци утре патуваат на ЗОИ во Пекинг

На Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пекинг (4-20 февруари), Македонија ќе има тројца претставници, Ана Цветановска и Ставре Јада во нордиско и Дардан Дехари...

Америка откри дека демократијата стана неконкурентна

Зошто Кинезите го добиваат она што ние Американците не можеме? Ова прашање го поставува човекот што одамна предвиде дека Америка ќе мора да научи...

Морталитетот го надминува наталитетот во светски рамки

Постојано се зголемува бројот на држави што имаат повеќе смртни случаи од раѓања во дадена година. Анализата на податоците од Обединетите нации што ја...

Русија сака да ги укине употребата и копањето криптовалути на нејзина...

Светските влади загрижени за моќта на дигиталните валути Овој потег на Москва е последен во светската акција за спречување на подемот на криптовалутите, бидејќи владите...

Неистражениот живот не вреди да се живее

Во напредните општества, световните лица можат да дискутираат и да искажуваат мисли за црковните работи, како што црковните лица може да говорат за општествени,...

Геополитиката ја сопре славината на гасоводот „Источен Медитеран“

САД постепено се повлекуваат од спорниот енергетски проект, пишува Нектарија Стамули за „Политико“ Како е пропуштена можноста да се избегне енергетска криза во Европа Европската Унија...

Неуспехот на Европската Унија што не може да се прости

Брисел треба да одговори на заканите кон Украина, со тоа што ќе го искористи својот најмоќен адут, а тоа е економското влијание. Тој е...

Тито, Сталин и фирерот во ЕУ

Дури и најновите изјави на бугарските власти за непостоење македонско малцинство во Бугарија во себе содржат некаков фашистички предзнак на репресија и уништување припадници...