Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25433)

„Џоломарите“ – фотоприказна за паганскиот ритуал од селото Бегниште

Книгата со фотографии „Џоломарите“ од Сашко Илов, Цветанка Темкова Илова и Гоце Давидов, претставена на онлајн промоција, е ново издание на издавачката куќа „Арс...

Пуканките се корисни ако се добро приготвени

Здрава храна Пуканките се едни од најпопуларните грицки, не се калорични, содржат многу влакна, поради што подолго се чувствувате сито, а и лесни се за...

Леден „мегабрег“ испушта големи количества свежа вода во океанот

Огромната санта мраз, наречена А58, секојдневно испушта повеќе од 1,5 милијарда тони свежа вода во океанот поради топењето на мразот. Станува збор за количество...

Автономен брод во Јапонија го направи своето прво пробно...

Демонстрациското тестирање на првиот целосно автономен брод и неговиот систем за навигација беше успешно спроведено во Јапонија. Бродот пловеше самостојно повеќе од 240 километри,...

„Блумберг“: Виена е една од најдобрите туристички дестинации оваа година

Американскиот бизнис-портал „Блумберг“ и британскиот весник „Индипендент“ ја вброија Виена во листата на најдобри туристички дестинации за оваа година. Според властите на австриската престолнина,...

Веб-страницата „Олд Прилеп“ десет години сведок за минатото и сегашноста

Тука има податоци за животите на сите значајни прилепчани што го прославиле нашиот град на секое поле, посетителот ќе најде историја за сите стари...

Сфинга на кралот и божицата лав – ново откритие во Египет

Германски и египетски археолози што го истражуваа меморијалниот храм на египетскиот фараон Аменхотеп Трети во египетскиот антички град Теба открија голема колекција од огромни...

Милановиќ: Ќе ги повлечеме сите војници до последен, тоа нема...

Хрватска Претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ, ги коментирал случувањата на релацијата Русија - Украина, како и тоа што ќе направи Хрватска ако дојде до...

Заговор за атентат над Вучиќ

Иако и досега во јавноста беа пласирани информации, најчесто од високи владини функционери за непосредна опасност по животот на претседателот на Србија, овој пат...

Дали горивата ќе ја согорат економијата

Колку овој нов бран поскапувања на нафтените деривати ќе се одрази врз стопанството и генерално врз економијата и кои мерки би можеле да се...