2.8 C
Skopje
7.12.2021 - 23:06

Ознака: 8 септември

Го отпразнувавме 8 Септември: 30 години несамостојност

Не постои ништо пофантастично од реалноста Ф.М. Достоевски Знам, ќе речеш задоцнета е мојата реакција, драг читателу. Да. За тоа е виновен Тесла. Но и онака...

Путин, папата, кралицата Елизабета и други светски лидери со честитки по...

По повод 8 Септември, Денот на независноста, писма со честитки до претседателот Стево Пендаровски испратиле повеќе шефови на држави, меѓу кои и најмоќните светски...

Дефиле на независна Македонија

Под диригентската палка на Бисера Чадловска, македонската филхармонија ја изведе симфонијата „Убави денови” од Живојин Глишиќ, специјално напишана во чест на 30-годишнината од македонската...

Пендаровски: Самостојноста не ни е подарена од никого, туку е дело...

Претседателот, Стево Пендаровски, во своето обраќање на централната свеченост по повод 30-годишнината од независноста, истакна дека самостојноста не ни е подарена од никого, туку...

Орден „8 Септември“ од Пендаровски за Стојан Андов и пратениците од...

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 8 Септември, Денот на независноста, ги одликуваше Стојан Андов, прв претседател на првото повеќепартиско собрание и пратениците во Собранието...

Во Битола беше одбележан Денот на независноста – „8 септември“

Денот на независноста - „8 септември“ во Битола беше одбележан со полагање насвежи цвеќиња пред споменикот на борците од НОВ  и Револуцијата на плоштадот...

Со оддавање почит кон Глигоров и Трајковски почна одбележувањето на 30-годишнината...

Со положување венци свежо цвеќе на вечните почивалишта на поранешните претседатели на државата Киро Глигоров и Борис Трајковски и со оддавање почит за нивниот...

Агенција за филм: „Вера сонува за морето“ на Калтрина Красниќи со...

Првиот долгометражен филм на Калтрина Красниќи е со поддршка од Агенцијата за филм на Република С. Македонија и ќе ја има својата светска премиера...

(Видео) Триесет години независна држава Македонија

Денес се одбележуваат триесет години од прогласувањето на слободна, суверена и независна Македонија – 8 Септември. Чинот на прогласувањето останува запаметен со легендарниот настап...

Македонија на референдумот изгласа да стане независна и суверена држава

Македонскиот референдум за независност се одржа на 8 септември 1991 година. Референдумското прашање гласеше: „Дали сте за суверена и независна држава Македонија, со право...