13.8 C
Skopje
20.9.2021 - 5:23

Ознака: 8 Март

Груби: Еманципацијата на жената започнува со еманципација на нејзиниот сопруг

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби по повод Денот на жената, оствари средба со претставничките на сите...

Кулебанова: Поддршката за жените претприемачи недоволна

Сојузот на стопански комори на Македонија, Здружението на бизнис-жени и Федерацијата на фармери покренуваат иницијатива за формирање посебен фонд за финансиска поддршка на женското...

Заев: Честит 8 Март, за родово еднакво општество

Премиерот Зоран Заев упати честитка по повод Меѓународниот ден на жената, 8 Март. - Избирам да предизвикам да ја менуваме културата на третманот кој жените...

ЈАС БЕВ, СУМ И ЌЕ БИДАМ!

Не сакам наменски колумни што се поклопуваат со некој значаен датум и куртоазно го одбележуваат. Но искрено, во моментов чувствувам толкава длабока празнотија, ништо...

„Држава што не постапува е држава што силува“ – марш за...

Денеска по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне петтиот Марш за женските...

Дванаесетто издание на „Вечери на женски права“

„Вечери на женски права“ е настан кој од 2010 година традиционално се организира на различни локации во Скопје и нуди алтернатива за прославувањето на...

Марш за женски права на 8 март во Скопје

На 8 март, понеделник, по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне петтиот...

Платформата за родова еднаквост бара жените да се ослободат од работа...

За да присуствуваат на маршот за унапредување на правата Платформата за родова еднаквост упатува барање и апел до работодавачите да ги ослободат работничките од обврски...

Прометот на цвеќарите зголемен, но далеку помал од претходните години

Во центарот на Кичево цвеќарите, како од градот, така и од соседните градови, се присутни со својот асортиман, по повод * Март, со цел...

„Ти не си виновна“ – Марш за жртвите на родово насилство

Под слоганот „Ти не си виновна!“ неколку стотина граѓани маршираа во Скопје по повод 8 Март. Маршот почна од плоштадот „Филип Втори“, преку Камениот мост,...