Ознака: 5Г мрежа

„Хуавеи“ потиша договор за развивање на 5Г мрежата во Русија

Кинеската компанија „Хуавеи“ потпиша договор од стратешко значење, по средбата на кинескиот лидер Си Џинпинг и рускиот претседател Владимир Путин. Телекомуникацискиот гигант од Азија,...

Технологијата 5Г – револуција или закана за човештвото

Од почетокот на 2020 година се очекува да почне да функционира 5Г-мрежата низ Европа, како и во делови од Македонија, но недоволната информираност на...

ЕК: Земјите членки внимателно да ги проценат ризиците поврзани со Хуавеи

Европската Комисија ги презентираше своите препораки до земјите членки за безбедноста на 5Г мрежата и опремата на кинескиот гигант Хуавеи. Европската извршна власт, иако...