Ознака: 27 април

Заев: Не постои законска можност за помилување на осудените за „27...

Премиерот Зоран Заев денеска повтори дека не очекува претседателот Ѓорге Иванов да ги помилува лицата осудени за случајот „27 април“, бидејќи не постои таква...

Џолев: Судот досега нема добиено никакво барање за аболиција

Судот досега нема добиено никакво барање за аболиција, ниту од обвинет, ниту од осудено лице, изјави денеска на брифинг со новинари претседателот на Кривичниот...

Помилувањето за „27 април“ од Иванов не би можело да има...

И поранешниот претседател на Уставниот суд Трендафил Ивановски смета дека помилување на осудените во настаните од „27 април“ од страна на претседателот на државата...

Осудени за „27 април“ побарале помилување од претседателот Иванов

До претседателот на државата Ѓорге Иванов се доставени неколку барања за помилување осудени лица за случајот „27 април“, потврдија од неговиот кабинет, по што...

Осудени за „27 април“ побарале помилување од претседателот Иванов

До кабинетот на претседателот на државата Ѓорге Иванов се доставени неколку барања за помилување на осудени лица за случајот „27 април“. Од кабинетот на претседателот...

Мицкоски го осуди насилството од „27 април“, но и казните

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев вечерва во ТВ дуелот на Канал 5 побара од претседател на ВМРО-ДПМНЕ јавно да ги осуди настаните...

Вкупно 211 години затвор за 16 обвинети за настаните од 27...

Шеснаесет од осумнаесетте обвинети во настаните од 27 април во Собранието добија вкупна затворска казна од 211 години, додека ослободен од обвинение е оперскиот...

Притвор за сите 16 обвинети за „27 април“ кои добија затворски...

Судечкиот совет предводен од судијката Добрила Кацарска го прифати барањето на Обвинителството за обезбедување притвор на обвинетите во настаните од 27 април во Собранието...

Чавков осуден на 18 години, Дурловски на слобода

Митко Чаков доби највисока затворска казна од 18 години, додека Игор Дурловски е ослободен од обвинение, на изрекувањето на пресудите за случајот „27 април“,...

Во Кривичен пресуди за „27 април“ (во живо)

Во Кривичниот суд во Скопје почна роошиштето на кое треба да бидат објавени пресудите за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во...