6.5 C
Skopje
23.10.2019 - 7:46

Ознака: 27 април

Осомничените ја ставиле партијата во функција на настаните од 27 април

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, и шефицата на ОЈО, Вилма Рускоска, на вчерашната прес-конференција одржана во Јавното обвинителство, соопштија дека ќе се бара проширување...

Чавков: Нема правник, нуту граѓанин, кој нема сомнеж за амнестијата

Нема правник, нуту граѓанин, кој нема сомнеж за амнестијата. Обвинителката Вилма Русковска вчера кажа дека сите сме уценети со Законот за амнестија. Од ова...

Истрагата за „27 април“ од извршителите се префрла на организаторите 

По завршните зборови на извршителите на настаните во Собранието на 27 април 2017 година, истрагата полека се префрла на организаторите, Н.Г. , Т.В., М.Ј., С.Р....

Јовески: Се прибираат докази за несреќата кај Ласкарци

Обвинителството не може конкретно во овој момент да ја посочи одговорноста на лице за сообраќајната несреќа кај Ласкарци, се прибираат докази и во оној...

Завршни зборови за „27 април“

Во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжува судењето за случувањата во Собранието на 27 април 2017 година. На минатото рочиште завршни зборови дадоа обвинетите Мунир...

Триесетдневен притвор за Јанакиески и Ристоски

Триесетдневен притвор е определен за Миле Јанакиески и Спиро Ристоски осомничени дека се дел од организаторите за настаните од 27 април во Собранието. Мерката притвор,...

Заврши распитот на Јанакиески и Ристоски, се чека одлука од судот

Во Кривичниот суд во Скопје штотуку заврши распитот на Миле Јанакиески и Спиро Ристоски кои заедно со Трајко Вељаноски доцна попладнево беа приведени под...

Кацарска: Во оваа фаза од процесот Нинџа не може да прави...

Судиката Добрила Кацарска, која е судечки судија во случајот за настаните од 27 април во Собранието вечерва не сакаше да го коментира приведувањето на...

Обвинителството гони пет лица како организатори за настаните од 27 април

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вечерва преку соопштение информира дека под истрага се пет лица кои се сомничат дека...

Пепиќ, Алими, Дурловски, Додевски и Ченто тврдат дека не се виновни...

Во Кривичниот суд во Скопје денеска во рамки на судењето за случувањата во Собранието на 27 април 2017 година, завршни зборови дадоа обинетите Мунир...