Ознака: 27 април

Пендаровски: Казните за осудените за 27 април се заслужени

Претседателот Стево Пендаровски, по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека не заговара преотворање на процесот и ново судење за обвинетите, туку...

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот...

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, одново...

Села и Гаши: Пендаровски не отвори уста за монтираните случаи против...

Неприфатливо е претседателот на државата да станува дел од дебата за помилување на терористите од 27 април, преквалификација на делото или слични игри, реагира...

Илиевски и Дамовски најавија враќање на протестите за слобода на осудените...

Двајца од организаторите на протестите на иницијативата „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски и Борис Дамовски, најавија дека се враќаат на улиците и се придружуваат...

Мицкоски: Ние поддржуваме правда, не насилство

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше да ја искоментира изјавата на премиерот Зоран Заев дека со учеството на протестите за ослободување на осудените...

Насилниците не се и никогаш нема да бидат уставобранители

Јован Митрески по повод четири години од 27 април Координаторот на пратеничката група на СДСМ и коалицијата, Јован Митрески, по повод 4 години од 27...

„Слобода за уставобранителите“ побараа демонстрантите за обвинетите од „крвавиот четврток“

Со извици „Никогаш северна, само Македонија“, и пеење на „Море сокол пие вода на Вардарот“ и „Едно име имаме“, започна мирниот протест пред Владата...

Протест за слобода на осудените за упадот во Собранието

По повод годишнината од настаните во Собранието на Македонија на 27 април 2017 година, македонски организации од Европа, Канада, САД и Австралија денеска во...

Ковид-19 ја одложи главната расправа за „27 април“

Главната расправа за судењето за „27 април“ е одложена поради тоа што член од судечкиот совет е позитивен на коронавирусот. - Главната расправа за предметот...

Вељаноски за 27 април: Сите сме жртви на тој настан

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, негираше дека на 27 април 2017 година воопшто зборувал за конститутивната седница на парламентот со останатите тројца обвинети...