Ознака: 27 април

Затворска казна за уште еден од насилниците од 27 април

Скопјанецот П.Ж. e осуден на затворска казна од две години и 10 месеци од Кривичниот суд, откако признал вина за настаните во Собранието од...

 Главната расправа за настаните од 27 април закажана на 22 август

Главна расправа по предметот за настаните од 27 април минатата година што се случија во Собранието на Република Македонија ќе се одржи на 22...

На обвинетите од 27 април ќе им суди Добрила Кацарска

Судијата Добрила Кацарска ќе го суди предметот за триесетмината обвинети за настаните во Собранието од 27 април. Од судот потврдија дека предметот е распределен преку...

Завршни зборови на судењето за нападот врз Села

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето на обвинетите за обидот за убиство на претеникот Зијадин Села, што се случи на...

Во Кривичниот суд се гледа снимка од безбедносна камера во Собранието

Во судницата во Кривичниот суд попладнево е пуштена снимка од безбедносната камера во Собранието на Република Македонија, на која се гледа Зијадин Села со крваво...

ВМРО-ДПМНЕ: Една година по 27 април, живот дојде за луѓето од...

Една година после 27-ми април, ситуацијата е следна. СДСМ и ДУИ профитираа, а државата и граѓаните губат секојдневно. Животот дојде само за криминалниот картел...

Годишнина од насилствата во Собрание

Денеска изминува една година по настаните во Собранието на Република, кога демонстранти од пред Собрание упаднаа во собраниските простории и ги нападнаа пратениците од...

Џафери: Сечиј живот во Собранието на 27 април беше подеднакво важен

Животот на сите што беа во Соранието на 27 април минатата година беше подеднакво важен, но ако исходот на некој од лидерите беше смртен,...

Спасовски: Пратениците за 27 април беа приведени на барање на обвинителството

Сите наредби за приведување за насилствата од 27 април во Собранието на Република Македонија се издадени од судија на претходна постапка врз претходно барање...

Повторно приведени дел од обвинетите за настаните од 27 април

Пет лица обвинети за насилствата во Собранието на Македонија на 27 април минатата година, ноќеска повторно се приведени и пренесени во Истражниот затвор Скопје,...