10.8 C
Skopje
14.10.2019 - 3:30

Ознака: 27 април

Осудени за „27 април“ побарале помилување од претседателот Иванов

До кабинетот на претседателот на државата Ѓорге Иванов се доставени неколку барања за помилување на осудени лица за случајот „27 април“. Од кабинетот на претседателот...

Мицкоски го осуди насилството од „27 април“, но и казните

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев вечерва во ТВ дуелот на Канал 5 побара од претседател на ВМРО-ДПМНЕ јавно да ги осуди настаните...

Вкупно 211 години затвор за 16 обвинети за настаните од 27...

Шеснаесет од осумнаесетте обвинети во настаните од 27 април во Собранието добија вкупна затворска казна од 211 години, додека ослободен од обвинение е оперскиот...

Притвор за сите 16 обвинети за „27 април“ кои добија затворски...

Судечкиот совет предводен од судијката Добрила Кацарска го прифати барањето на Обвинителството за обезбедување притвор на обвинетите во настаните од 27 април во Собранието...

Чавков осуден на 18 години, Дурловски на слобода

Митко Чаков доби највисока затворска казна од 18 години, додека Игор Дурловски е ослободен од обвинение, на изрекувањето на пресудите за случајот „27 април“,...

Во Кривичен пресуди за „27 април“ (во живо)

Во Кривичниот суд во Скопје почна роошиштето на кое треба да бидат објавени пресудите за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во...

Во Кривичен пресуда за „27 април“

Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе биде објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април...

Комисијата без одлука за имунитетот на Вељаноски

Собраниската комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на...

Почна продолжението на комисиската расправа за одземање на имунитетот на Вељаноски

Во Собранието почна продолжението на расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен собраниски спикер Трајко Вељаноски, во рамки на 12....

Судијката Кацарска ќе ја соопшти пресудата за „27 април“ на 15...

Судијката Добрила Кацарска на 15 март ќе ја објави пресудата за обвинетите во предметот на СЈО познат како „27 април“. На денешното рочиште обвинетите имаа...