Ознака: 27 април

Изборот на Талат Џафери од 27 април денес на Уставен суд

Уставниот суд на денешната седница, меѓу другото, ќе расправа по иницијативите поднесени на Одлуката за избор на претседател на Собранието на Република Македонија, од...

Куќен притвор за организаторите на „27 април“

Судијата Илија Трпков смета дека околностите укажуваат дека обвинетите Трајко Вељаноски, Миле Јанакиески, Спиро Ристовски и Владимир Атанасовски можат да се дадат во бегство....

Јанакиески за притворот: Ова е малтретирање и изживување со човекови судбини

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, по објавувањето на пресудата за „27 април“ со која беше осуден на 6 години и 3...

Обвинителството побара осудените за „27 април“ веднаш да бидат однесени во...

Обвинителката Гордана Смаќоска побара притвор за поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, ексминистерот за образование, Спиро Ристовски, ексминистерот за транспорт, Миле Јанакиески и ексдиректорот...

Вкупно 25 години затвор за обвинетите во „Организатори на 27 април“

Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски, Миле Јанакиески и Владимир Атанасовски се прогласени за виновни по обвинението кривично дело терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста...

Се очекува пресуда за „Организатори на 27 април“

Пресудата за случајот „Организатори на 27 април“ треба да биде објавена денес од страна на Судечкиот совет од Основниот кривичен суд Скопје. Обвинителството и одбраната...

Бранителот на Јанакиески побара ослободителна пресуда за „27 април“

Обвинителството прави „бајпас” во неможност да ги докаже наодите во обвинителниот акт и наодите истакнати во воведниот збор, со кои ја креира тезата на...

Одбраната на Ристовски тврди дека Нинџа кажувал „џејмсбондовски“ сценарија

Сведокот Александар Василевски - Нинџа кажува „џејмсбондовски“ сценарија за случајот „Организатори на 27 април“, според одбраната на обвинетиот Спиро Ристовски. Во своите завршни зборови...

Миланов: Од 30 илјади пораки, Вељаноски воопшто нема комуникација со другите...

Завршни зборови на одбраната за „27 Април” Обвинетиот Трајко Вељаноски не комуницирал со ниту еден од другите обвинети во наводно планирање на упадот во Собранието,...

Завршни зборови на одбраната за „Организатори за 27 април“

Одбраната и обвинетите во случајот „Организатори на 27 април“ денеска треба да ги дадат завршните зборови во Основниот кривичен суд во Скопје. Претходно, шефицата на...